Vaksina e Novavax mbi 90% efektive kundër koronavirusit

Kompania Novavax njoftoi sot se vaksina e saj kundër COVID-19 ishte më shumë se 90% efektive gjatë testimeve të fazës së tretë. Efektiviteti i saj, sipas kompanisë, është treguar ndaj një shumëllojshmërie variantesh shqetësuese të koronavirusit.

Në studim morën pjesë rreth 30.000 vullnetarë në Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë.Kompania tha se këto rezultate i hapin rrugë Novavax-it për të kërkuar autorizimin urgjentë të përdorimit në Shtetet e Bashkuara dhe gjetkë në tremujorin e tretë të vitit 2021, raporton Reuters. Vaksina e kësaj kompanie bazohet në proteina dhe ato prodhohen në atë mënyrë që përdorin copëza të pastruara të virusit për të nxitur një përgjigje të imunitetit. Në mesin e të testuarve ka pasur persona me variantet e koronavirusit të identifikuara për herë të parë në Brazil, Afrikë të Jugut dhe Indi, tha kreu i hulumtimeve dhe zhvillimit në Novavax, Gregory Glenn.

Vaksina ishte 91% efektive midis vullnetarëve me rrezik të lartë të infeksionit të rëndë dhe 100% efektive në parandalimin e rasteve të moderuara dhe të rënda të COVID-19.

Novavax tha se vaksina përgjithësisht pranohej mirë nga organizmi i të testuarve. Efektet anësore përfshinin lodhje, dhimbje koke, të muskujve por ishin simptoma përgjithësisht të lehta.
Një numër i vogël i pjesëmarrësve përjetuan efekte anësore të vlerësuara si të rënda. Novavax është kompani amerikane e bioteknologjisë. Ajo planifikon që të prodhojë 250 milionë doza deri në fund të vitit 2021.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *