Vaksina e re e kancerit mRNA nga Moderna testohet tek pacientët britanikë

Një vaksinë e re kundër kancerit mRNA e prodhuar nga firma farmaceutike Moderna po testohet te pacientët britanikë .

Teknologjia e mRNA e cila u përshtat për të bërë injeksione të Covid-19 funksionon duke ndihmuar trupin të njohë dhe të luftojë qelizat e kancerit.

Ekspertët besojnë se këto vaksina mund të çojnë në një gjeneratë të re të terapive të kancerit.

Pasi në trup, mRNA (një material gjenetik) ‘i mëson’ sistemit imunitar se si qelizat e kancerit ndryshojnë nga qelizat e shëndetshme dhe e mobilizon atë për t’i shkatërruar ato.

Vaksinat e kancerit mRNA nga firma si BioNTech, Merck dhe Moderna i janë nënshtruar testimit në prova të vogla në të gjithë globin, me rezultate premtuese.

Në disa raste, vaksinat krijohen posaçërisht për pacientin në laborator duke përdorur informacionin e tyre gjenetik, ndërsa të tjerat janë vaksina më të përgjithshme që synojnë lloje specifike të kancerit.

Në zhvillimin e fundit, pacientët britanikë po provojnë një vaksinë të quajtur mRNA-4359 si pjesë e një sprove klinike në fazën e hershme që fillimisht do të shikojë sigurinë dhe efektivitetin.

Vaksina u drejtohet njerëzve me melanoma të avancuar, kancer të mushkërive dhe kancere të tjera të tumorit të ngurtë.

Një burrë 81-vjeçar, i cili po merr pjesë në testin e drejtuar nga Imperial College London dhe Imperial College Healthcare NHS Trust , ishte personi i parë në Mbretërinë e Bashkuar që mori vaksinën në Spitalin Hammersmith në fund të tetorit.

Burri, nga Surrey, i cili nuk dëshiron të përmendet, ka kancer malinje melanoma të lëkurës, i cili nuk po i përgjigjet trajtimit.

Ai tha: “Kam bërë një imunoterapi tjetër, kam bërë radioterapi, e vetmja gjë që nuk kam pasur ishte kimioterapia. Pra, opsionet ishin ose mos bëni asgjë dhe prisni, ose përfshihuni dhe bëni diçka.

“Unë jam jashtëzakonisht mirënjohës për spitalet dhe individët që po kryejnë këto prova.

“Disi ne duhet të ndryshojmë faktin që një në çdo dy njerëz sëmuren nga kanceri në një moment, dhe ne duhet të përmirësojmë shanset.”

Gjatë provës, vaksina do të testohet vetëm dhe në kombinim me një ilaç ekzistues pembrolizumab, i cili është një trajtim imunoterapie i miratuar, i njohur gjithashtu si Keytruda.

Midis 40 dhe 50 pacientë po rekrutohen në të gjithë globin për testin duke përfshirë Londrën, Spanjën, SHBA-në dhe Australinë, megjithëse mund të zgjerohet.

Dr Kyle Holen, kreu i zhvillimit, terapeutikës dhe onkologjisë në Moderna, tha se vaksina mund të jetë në gjendje të trajtojë një sërë kanceresh.

Ai tha: “Ne aktualisht po studiojmë si pacientët me melanoma ashtu edhe pacientët me kancer të mushkërive, por besojmë se ka një mundësi që kjo vaksinë në testin Mobilize të trajtojë shumë kancere të tjera.

“Ne besojmë se mund të jetë efektiv në kancerin e kokës në qafë, ne besojmë se mund të jetë efektiv në kancerin e fshikëzës, ne besojmë se mund të jetë efektiv në kancerin e veshkave.

“Pra, ka shumë kancere ku ne mendojmë se kjo vaksinë mund të jetë efektive.

“Por ne po e fillojmë me dy që mendojmë se kanë probabilitetin më të lartë për të qenë efektiv dhe që janë melanoma dhe kanceri i mushkërive.”

Dr David Pinato, konsulent onkolog mjekësor në Imperial College Healthcare NHS Trust, dhe hetues i krahut të provës në Mbretërinë e Bashkuar, tha se vaksinat e kancerit ndryshojnë nga imunoterapia, e cila gjithashtu ndihmon sistemin imunitar “të shohë” dhe të sulmojë kancerin.

Ai tha: “Imunoterapitë aktuale po heqin mantelin e padukshmërisë që e bën kancerin të fshihet brenda trupit, por kjo heqje është shumë jo specifike.

“Apeli i vaksinave të kancerit është se ju mund ta bëni atë shumë më specifike, në thelb mund t’i jepni sistemit imunitar udhëzime me shkrim.

“Është pothuajse si një identikit i qelizave tumorale, që është më i saktë.”

Ai tha se avantazhi i teknologjisë mRNA është se ajo “e bën trupin tuaj të prodhojë ato udhëzime”.

Ai shtoi: “Fakti që trupi juaj po i prodhon ato zgjon sistemin imunitar, ai është edhe më aktiv.”

Ai tha se vaksina që po testohet në provë është një “vaksinë jashtë raftit” dhe jo një që është e përshtatur për secilin pacient individual.

Ndërsa vaksinat e personalizuara mund të jenë shumë efektive, ato mund të duhen javë për t’u bërë dhe të mbështeten në një kampion të madh tumori.

Nuk ka gjithashtu të dhëna të mjaftueshme për momentin për të thënë nëse vaksinat e personalizuara janë në fakt më të mira se vaksinat më të gjera të kancerit, tha ai.

Vaksina Moderna, shtoi ai, po shikon tipare specifike në një numër tumoresh.

“Në thelb është duke parë se cili është goditja më e shpeshtë që mund të synoni në kancer?,” tha ai.

“Dhe kështu që ka avantazhe të pabesueshme për sa i përket kohës së kthimit, fakti që ju mund të bëni doza të vaksinave para kohe edhe përpara se të takoni pacientin. Ky është me të vërtetë avantazhi.”

Dr Pinato tha se është e paqartë pse disa pacientë përfitojnë nga imunoterapia dhe vaksinat e kancerit, ndërsa të tjerët jo.

“Supozimi im i arsimuar, duke ditur atë që di për imunoterapinë e kancerit, është se ndërveprimi midis tumorit dhe sistemit imunitar është shumë kompleks,” tha ai.

Për shembull, disa lloje të kancerit të mushkërive përgjigjen shumë më mirë se të tjerët.

“Mund të ndodhë që disa pacientë nuk mund t’i përdorin mirë ato vaksina, kështu që sistemi imunitar është ende aq i ulët sa nuk do të përfitonte, madje edhe me udhëzime të sakta,” shtoi ai.

“Unë mendoj se, pasi kam zhvilluar një sërë ilaçesh për kancerin, nuk do të ketë kurrë një që bën gjithçka.”

Profesor Peter Johnson, drejtor kombëtar klinik i NHS për kancerin, tha se NHS “është në pararojë të provave të vaksinave të kancerit”.

Ai shtoi: “Ne të gjithë e dimë se sa shqetësuese mund të jetë një diagnozë e kancerit për njerëzit dhe të dashurit e tyre, por qasja në këto prova novatore, krahas inovacioneve të tjera për të diagnostikuar dhe trajtuar kanceret më herët jep shpresë dhe ne presim të shohim mijëra pacientë që marrin pjesë në prova të këtij lloji gjatë viteve të ardhshme.”

Sekretarja e Shëndetësisë dhe Kujdesit Social, Victoria Atkins tha: “Kjo vaksinë ka potencialin të shpëtojë edhe më shumë jetë duke revolucionarizuar mënyrën në të cilën ne e trajtojmë këtë sëmundje të tmerrshme me terapi që janë më efektive dhe më pak toksike për sistemin.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts