Vaksinat anti-COVID, kush do të ketë nevojë për një dozë të tretë?

Një vendim i madh pritet nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në lidhje me një dozë të tretë të mundshme të vaksinës COVID-19. Por a është e nevojshme? Ku janë kundërshtimet e një pjese të komunitetit shkencor?

Në ditët në vijim, Komiteti Këshillëdhënës i Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) do të diskutojë mundësinë e një doze të tretë të vaksinës në pacientët me imunitet . Sipas Francis S. Collins, MD, Ph.D., Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH), doza e tretë nuk do të veprojë si një përforcues, por si e nevojshme për të arritur imunitetin nga vaksinimi fillestar i plotë i dy niveleve të kënaqshme, shkruan media greke Ygeiamou.

Konferenca e Komitetit Këshillues për Praktikat e Imunizimit, ose ACIP, do të përqendrohet në 2-4% të të rriturve Amerikanë me sistem imunitar të dobësuar, përfshirë pacientët e transplantuar, pacientët me kancer, pacientët me sëmundje reumatizmale dhe pacientët me leuçemi.

Në favor të një doze të tretë të përshkruar nga Dr. Camille Kotton, anëtar i Komitetit dhe mjek i specializuar në pacientët e transplantuar në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts në Boston, duke deklaruar: “Nga perspektiva ime si mjek në pacientë me imunitet të dëmtuar, përfshirë transplantin, i cili duket se nuk do të ketë sukses përgjigje e kënaqshme imune nga vaksinimi sipas të dhënave të disponueshme të hulumtimit, unë e konsideroj të arsyeshme një dozë shtesë të vaksinës për ekipin, një praktikë nëse asgjë tjetër e sigurt që do të rrisë imunitetin”.

Sidoqoftë, nuk ka asnjë kontradiktë nga një grup shkencëtarësh si Dr. Helen Bouche (Tufts Medical Center, Boston), i cili në mënyrë tipike deklaroi se nuk kishte asnjë provë shkencore për të treguar nevojën për një dozë përforcuese.

Në fillim të korrikut, informacioni i parë doli në lidhje me planin e Pfizer / BioNTech për të aplikuar për aprovim urgjent për një dozë të tretë si një shtesë e vaksinës së tyre të re mRNA të koronavirusit pas shqetësimeve në lidhje me variantin më ngjitës Delta, megjithatë nuk konsiderohet ende i nevojshëm nga autoritetet shëndetësore të SHBA .

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH ) ka kundërshtuar suplementin e vaksinës, duke thënë se kompani si Pfizer duhet të përgatisin vaksina për miliarda njerëz në vendet në zhvillim të cilët nuk kanë marrë ende një dozë të vetme , në vend që të punojnë në doza shtesë në vendet e pasura. Mbulimi i popullsisë është tashmë i lartë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.