Vaksinat kineze, disi efektive nga varianti indian

15:30 30/06/2021

Ekspertët kanë bërë thirrje për më shumë vaksinime pasi marrja e dy dozave mund të ofroje më shumë efektivitet

Shumë vende në Kinë, Indonezi dhe Brazil që mbështeten shumë tek vaksinat kineze për të vaksinuar njerëzit e tyre kundër COVID-19 është ngritur shqetësimi nëse ato ofrojnë mbrojtje të mjaftueshme kundër variantit Delta, identifikuar së pari në Indi .

Kina nuk ka siguruar rezultate të efektivitetit të vaksinës kundër variantit bazuar në të dhëna në shkallë të gjerë në provat klinike, as nuk ka ofruar informacion të detajuar nga testet laboratorike, por ekspertët kinezë po u bëjnë thirrje njerëzve që të vaksinohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Mungesa e të dhënave të hollësishme mbi vaksinat kineze kundër Delta ka penguar çdo rishikim kuptimplotë të kolegëve nga ekspertë të huaj.

Studiuesit zbuluan se vaksinat kineze janĂ« disi efektive nĂ« uljen e rrezikut tĂ« rasteve simptomatike dhe tĂ« rĂ«nda tĂ« shkaktuara nga Delta. Ata kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« ditur se vaksinimi me dy doza mund tĂ« shkaktojĂ« reagim mĂ« tĂ« fortĂ« dhe mĂ« tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m tĂ« antitrupave kundĂ«r Delta-s. 

Guangdong, qendra kryesore e prodhimit dhe eksportit nĂ« KinĂ«, ka regjistruar numrin mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« rasteve mĂ« kĂ«tĂ« variant. Krahasuar me vaksinat e prodhuara nĂ« vendet perĂ«ndimore , Pfizer/BionTech ofron 88% efektivitet dy javĂ« pas dozĂ«s sĂ« dytĂ« ndaj variantit Delta. Dy doza tĂ« vaksinĂ«s AstraZeneca  ishin 60% efektive kundĂ«r nga Delta krahasuar me 66% efektivitet qĂ« ofronin ndaj variantit britanik , Alpha.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.