Vaksinat nuk shkaktojnë infertilitet

19:03 02/06/2021

Studimet amerikane: Deri më tani, asnjë problem tek të vaksinuarit

Frika se vaksinat anti-Covid mund të ndikojnë negativisht në fertilitet kanë bërë që shumë njerëz mos marrin injeksionet që mbrojnë ndaj infektimit me koronavirus. Këtë e vërtetojnë edhe disa studime të kohëve të fundit të kryera nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara, bazuar në statistika.

Në njërin nga studimet thuhet se nga testet e kryera tek mbi 35 mijë persona në të gjithë botën, deri më tani nuk është shfaqur asnjë problem para, gjatë shtatzënisë. Këto studime po ashtu tregojnë se nuk ka asnjë të dhënë që vaksina të ketë shkaktuar infertilitet si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt. Mbi 100 mijë femra kanë injektuar deri më tani vaksinat anti-Covid gjatë shtatzënisë në Shtetet e Bashkuara.

Statistikat tregojnĂ« se ÂŒ e vajzave dhe grave nĂ« BritaninĂ« e Madhe hezitojnĂ« tĂ« vaksinohen nga frika e infertilitetit. Frika pĂ«r kĂ«tĂ« Ă«shtĂ« ushqyer kryesisht nga deklaratat e mjekut gjerman Vofgang Vodarg vitin e kaluar, i cili tha se disa proteina tĂ« vaksinave qĂ« pĂ«rdorin metodĂ«n e lajmĂ«tarit tĂ« ARN-sĂ« si Pfizer e Moderna, janĂ« tĂ« ngjashme me ato tĂ« fetusit, çka mund tĂ« bĂ«jĂ« qĂ« sistemi imunitar tĂ« sulmojĂ« fetusin. Por pohimet e tij janĂ« kundĂ«rshtuar nga shumica e ekspertĂ«ve tĂ« shĂ«ndetit.

Tv Klan


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.