Vaksinohet 83% e popullsisë/ Portugalia heq kufizimet e Covid-19

Portugalia do të heqë pothuajse të gjitha kufizimet e mbetura Covid-19 nga 1 Tetori. Lajmi është bërë i ditur sot nga kryeministri, Antonio Costa në një konferencë shtypi.

“Ndërsa shumica e kufizimeve të vendosura me ligj zhduken, ne do të hyjmë në një fazë që bazohet në përgjegjësinë e secilit. Nuk duhet të harrojmë se pandemia nuk ka përfunduar. Ndër masat e pakta që mbeten në vend, mbajtja e maskave është e detyrueshme në transportin publik, në ngjarje të mëdha, në shtëpitë e pleqve, spitalet, qendrat tregtare. Maskat pushuan së qeni të detyrueshme jashtë javës së kaluar”- tha ai

NdĂ«rsa Portugalia tani ka vaksinuar plotĂ«sisht mĂ« shumĂ« se 8.5 milion njerĂ«z  ose 83.4% tĂ« popullsisĂ« sĂ« saj  klubet e natĂ«s dhe baret do tĂ« lejohen tĂ« rihapen, pasi janĂ« mbyllur qĂ« nga marsi 2020, tha Costa.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.