Vaksinohet sot me AstraZeneca kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti sot do tĂ« vaksinohet me vaksinĂ«n AstraZeneca – Oxford COVID-19. Kurti vaksinĂ«n do ta merr nĂ« sallĂ«n e sporteve “1 Tetori”, PrishtinĂ« nĂ« ora 16:30.

Ndryshe, salla “1 Tetori” nĂ« PrishtinĂ« tashmĂ« ka pamje tjetĂ«r nga brenda meqenĂ«se po bĂ«hen pĂ«rgatitjet pĂ«r fillimin e procesit tĂ« vaksinimit.

Ministri i ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Arben Vitia sot nĂ« takimin virtual me kryetarĂ«t e komunave tĂ« KosovĂ«s ka bĂ«rĂ« procesi i vaksinimit do tĂ« fillojĂ« tĂ« martĂ«n nĂ« KlinikĂ«n Infektive dhe sallĂ«n “1 Tetor”, kurse nĂ« komuna tĂ« enjten ose premten e kĂ«saj jave.

Vitia ka njoftuar se me arritjen e kontingjenti të parë të vaksinave, të parët që do të fillojnë të vaksinohet do të jenë personeli shëndetësor të cilët janë në vijë të parë të frontit dhe personat mbi moshën 80 vjeçare me sëmundje kronike më të mëdha.

“Ministri Vitia nĂ« kĂ«tĂ« takim kĂ«rkoj qĂ« tĂ« kenĂ« njĂ« bashkĂ«punim sa mĂ« tĂ« mirĂ« rreth menaxhimit me pandeminĂ«, ku kĂ«rkoi nga komunat qĂ« tĂ« vazhdojnĂ« tĂ« punojnĂ« nĂ« respektim tĂ« masave tĂ« cilat janĂ« fuqi. Ai po ashtu tregoi qĂ« Ă«shtĂ« duke u bĂ«rĂ« njĂ« vlerĂ«sim i pĂ«rgjithshĂ«m i situatĂ«s epidemiologjike nĂ« vend, tĂ« cilĂ«n janĂ« duke e bĂ«rĂ« sĂ« bashku me ekspertĂ«t shĂ«ndetĂ«sorĂ« dhe Institutin KombĂ«tar tĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Publike tĂ« KosovĂ«s dhe pĂ«r çfarĂ«do ndryshim tĂ« masave qĂ« mund tĂ« ketĂ« do ta bĂ«jnĂ« nĂ« bashkĂ«punim me Komunat”.

Ndryshe, kontingjenti i parë i vaksinave antiCOVID-19 në Kosovë ka arritur mbrëmë dhe ka 24 mijë doza.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *