Vaksinohet sot me AstraZeneca kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti sot do të vaksinohet me vaksinën AstraZeneca – Oxford COVID-19. Kurti vaksinën do ta merr në sallën e sporteve “1 Tetori”, Prishtinë në ora 16:30.

Ndryshe, salla “1 Tetori” në Prishtinë tashmë ka pamje tjetër nga brenda meqenëse po bëhen përgatitjet për fillimin e procesit të vaksinimit.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia sot në takimin virtual me kryetarët e komunave të Kosovës ka bërë procesi i vaksinimit do të fillojë të martën në Klinikën Infektive dhe sallën “1 Tetor”, kurse në komuna të enjten ose premten e kësaj jave.

Vitia ka njoftuar se me arritjen e kontingjenti të parë të vaksinave, të parët që do të fillojnë të vaksinohet do të jenë personeli shëndetësor të cilët janë në vijë të parë të frontit dhe personat mbi moshën 80 vjeçare me sëmundje kronike më të mëdha.

“Ministri Vitia në këtë takim kërkoj që të kenë një bashkëpunim sa më të mirë rreth menaxhimit me pandeminë, ku kërkoi nga komunat që të vazhdojnë të punojnë në respektim të masave të cilat janë fuqi. Ai po ashtu tregoi që është duke u bërë një vlerësim i përgjithshëm i situatës epidemiologjike në vend, të cilën janë duke e bërë së bashku me ekspertët shëndetësorë dhe Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe për çfarëdo ndryshim të masave që mund të ketë do ta bëjnë në bashkëpunim me Komunat”.

Ndryshe, kontingjenti i parë i vaksinave antiCOVID-19 në Kosovë ka arritur mbrëmë dhe ka 24 mijë doza.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *