Vala e nxehtësisë thyen rekord, vret 200 njerëz në Oregon dhe Uashington

22:07 09/07/2021

Numri i të vdekurve nga vala e nxehtësisë që goditi Northëest të Paqësorit javën e kaluar është rritur në gati 200 persona ndërsa autoritetet e Oregonit dhe Shtetit të Uashingtonit raportojnë 116 dhe 78 vdekje, respektivisht.

Vala e nxehtësisë ngriti temperaturat deri në më shumë se 95 gradë, me disa zona në Paqësorin Veriperëndimor dhe Kolumbinë Britanike duke arritur deri në 115 gradë.

Vala e nxehtësisë zgjati nga 26 Qershori deri më 1 Korrik. Temperaturat historike përvëluese janë rezultat i një rryme avioni me presion të lartë të njohur si ‘kupolë nxehtësie’, e cila në thelb po bllokon motin e nxehtë në vend.

“Ky kërcënim i madh i vdekshmërisë për shkak të nxehtësisë është tragjike dhe diçka që shumë njerëz menduan se nuk do ta përjetonin kurrë në Paqësorin Veriperëndimor me klimën e saj kryesisht të moderuar”, tha Scott Lindquist, një zyrtari i shëndetit.

Nga 116 vdekje të regjistruara në Oregon, shumica e vdekjeve ndodhën në Qarkun Multnomah. Zyrtarët thanë se shumë nga viktimat nuk kishin kondicioner dhe vdiqën vetëm. Viktima më e re ishte 37 vjeç, dhe më e vjetra ishte 97.

Të martën, guvernatori i Oregon Kate Broën urdhëroi agjencitë shtetërore të rishikonin se si Oregon mund të përmirësonte reagimin e saj ndaj emergjencave të nxehtësisë dhe miratoi rregulla emergjente për të mbrojtur punëtorët nga nxehtësia ekstreme pasi një punëtor në fermë vdiq në 26 Qershor në një çerdhe në fshatin St. Paul.

Sipas agjencisë së Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Kopernikut të Evropës, temperatura mesatare për Qershorin në Amerikën e Veriut ngriti 2 gradë Fahrenheit mbi mesataren nga 1991-2020.

Temperatura mesatare e sipërfaqes ishte 0.25 gradë Fahrenheit më e lartë se sa ishte në Qershor 2012, e cila kishte mbajtur rekordin e mëparshëm.

Ngjarja ‘një herë në 10,000 vjet’ po shkaktohet nga një kupolë nxehtësie, që do të thotë se ngrohtësia shtrihet lart në atmosferë dhe ndikon në presionin dhe modelet e erës. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *