Vapë përvëluese dhe stuhi shkatërrimtare/ Ekspertët: Çrregullimet e klimës do vijojnë

[embedded content][embedded content]

17:40 07/09/2023

Çrregullimet e klimës do t’i bëjnë gjithnjë e më të ashpra fenomenet ekstreme të motit që globi po përjeton gjatë këtyre muajve të fundit. Paralajmërimi vjen nga ekspertët e klimës, të cilët duke komentuar studimin e agjencisë europiane për ndryshime klimatike, që arrinte në përfundimin se Gushti ishte muaji më i nxehtë në histori, thonë se vapa pritet të jetë gjithnjë e më përvëluese nga viti në vit.

“Vapa e madhe që pamë gjatë valëve të të nxehtit të këtij viti, e po ashtu edhe reshjet e dendura të shkaktuara nga stuhitë që pasuan vapën, tashmë janë të pashmangshme. Se çfarë mund të presim vitin e ardhshëm, vështirë të parashikohet, por e qartë është se fenomenet ekstreme do të shpeshtohen.

Për shkencëtaren e klimës, Hana Klouk, njerëzimi ka ende në dorë të frenojë këto ndryshime të motit që po sjellin pasoja katastrofike me shumë viktima, ndër të tjera duke ndalur sa nuk është vonë, përdorimin e karburanteve që shkaktojnë efektin serë.

Agjencia Kopernikus e Bashkimit Europian për ndryshimet klimatike tha se vera e këtij viti ishte më e nxehta në histori, çka bëri që temperatura mesatare globale u rritën me 0.66 gradë, duke shkuar në 16.8 gradë Celsius.

Tv Klan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts