Variantet e Covid-19 dominuese në New York

22:17 14/04/2021

Mutacionet përbëjnë më shumë se 70% të rasteve në vend

Variantet e Covid-19 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përhapen me shpejtësi të madhe.

Sipas New York Times, vendi ku varianti brazilian , britanik dhe afrikano-jugor po shtojne të shtruarit në spitale dhe repartet intensive është qyteti i New York.

 Ato pĂ«rbĂ«jnĂ« mĂ« shumĂ« se 70%  tĂ« rasteve qĂ« nga mesi i marsit. 

Gjatë javës së fundit, Neë York ka raportuar më shumë se 15,000 raste të reja me Covid-19 në shkallë kombëtare.

Raporti gjithashtu theksoi nuk ka asnjĂ« provĂ« deri mĂ« sot qĂ« tregon se cilido variant zvogĂ«lon efektivitetin e vaksinave COVID-19. 

E gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës numërojnë 32 milionë të infektuar dhe 577 mijë kanë humbur jetën duke mbajtur vendin e parë në të gjithë botën.

Hulumtimet tregojnĂ« se varianti nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar Ă«shtĂ« 50% mĂ« i transmetueshĂ«m dhe gjithashtu mund t’i bĂ«jĂ« njerĂ«zit mĂ« tĂ« sĂ«murĂ«. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.