Varianti afrikan i Covid-19 kthehet në një kërcënim të ri/ BE thirrje vendeve europiane: Ndaloni udhëtimet në shtetet që kanë konfirmuar mutacionin, së shpejti marrim masa të reja

Komisioni Europian ka propozuar që vendet anëtare të ndërpresin udhëtimet me vendet në të cilat është identifikuar varianti afrikan B.1.1.592 i SARS-COV-2.

Në një komunikim zyrtar KE sqaron se rekomandimi nuk është detyrues, për shkak se vendimet për kufizimet e udhëtimit merren në nivel kombëtar nga 27 shtetet anëtare të BE.

“Ne duam të diskutojmë vendosjen e masave sa më shpejt të jetë e mundur”, është shprehur më tej zëdhënësi i Komisionit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *