Varianti Delta/ Australia drejt ‘izolimit’ nga bota, do të përgjysmojë fluturimet ndërkombëtare

AUSTRALIA

Australia do të marrë masa të rrepta për fluturimet ndërkombëtare në kuadër të variantit Delta nga COVID-19. Qeveria do të ndërpresë gjysmën e fluturimeve që mbërrijnë në kontinent dhe do të lejohen të hyjnë vetëm australianët dhe disa persona të caktuar.

Kjo masë do të hyjë në fuqi më 14 korrik dhe do të zgjasë deri vitin tjetër, por kjo mund të shkaktojë irritim tek australianët që jetojnë jashtë vendit të tyre.
Për kryeministrin Scott Morrison kjo është masa e duhur pasi ul presionin e karantinës edhe pse edhe ata që do të vijnë nga jashtë vendit do të duhet të karantinohen.

Sot Australia ka çuar në izolim në shtëpi gjysmën e popullsisë për shkak të variantit Delta që po kërcënon gjithë botën pasi është më infektues.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.