Varianti Delta dominon New Orleans

19:21 14/07/2021

Zyrtaret shëndetësore kanë bërë thirrje për më shumë vaksinime pasi situata mbetet vërtet serioze

Me rastet e variantit më transmetues Delta zyrtarët e New Orleans paralajmëruan banorët të vaksinohen nëse nuk e kanë bërë tashmë.

Autoritetet janĂ« shprehur se mutacioni po fillon tĂ« pĂ«rhapet me shpejtĂ«si duke bĂ«rĂ« qĂ« New Orleans tĂ« jetĂ« epiqendra nĂ« Shtetet e Bashkuara.  Kryebashkiakia e New Orleans LaToya Cantrell u shpreh se skenari i rastit mĂ« tĂ« keq Ă«shtĂ« njĂ« bllokim tjetĂ«r.

EkspertĂ«t shĂ«ndetĂ«sor janĂ« shprehur se situate mbetet vĂ«rtet serioze dhe me kalimin e kohĂ«s do tĂ« rrisĂ« shtrimet nĂ« spital dhe vdekjet nĂ«se njerĂ«zit nuk vaksinohen. LaToya Cantrell ka deklaruar se pĂ«r momentin tĂ« gjitha vaksinat kanĂ« mbrojtje tĂ« fortĂ« kundĂ«r DeltĂ«s dhe tĂ« gjitha llojeve tĂ« tjera tĂ« COVID.

Rastet janĂ« rritur nĂ« javĂ«t e fundit.  Orleans Parish ishte mesatarisht rreth 20 raste tĂ« reja nĂ« ditĂ«, nga rreth 7 raste tĂ« reja nĂ« ditĂ« njĂ« muaj mĂ« parĂ«. 

Rastet po rriten në të gjithë Luizianën, megjithëse janë akoma larg niveleve që janë parë më parë në pandemi. Sipas autoriteteve shëndetësore, 99% e vdekjeve të lidhura me koronavirusin në qytet që nga janari kanë qenë banorë të pa vaksinuar.

Klan News

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.