Varianti indian i koronavirusit po dominon në Britani

22:43 03/06/2021

Varianti i koronavirusit, i identifikuar fillimisht në Indi, tani është dominant në Mbretërinë e Bashkuar, ka thënë Zyra e Shëndetit Publik në Angli. Numri i rasteve të konfirmuara nga analizat laboratorike është rritur për 79 për qind javën e kaluar, duke arritur në 12,431.

Shkencëtarët besojnë se ky variant, që tashmë njihet si Delta, ka tejkaluar variantin që është identifikuar fillimisht në Britani dhe tani njihet si Alfa.

Ata thonë se mund të ketë rrezik të rritjes së numrit të personave të shtrirë në spital për shkak të variantit Delta.

Mirëpo një gjë e tillë bazohet në të dhënat e hershme dhe Zyra e Shëndetit Publik ka thënë se duhet bërë më shumë hulumtime për të vërtetuar gjetjet e reja.

“Me dominim tĂ« kĂ«tij varianti nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar, Ă«shtĂ« shumĂ« e rĂ«ndĂ«sishme qĂ« tĂ« vazhdojmĂ« tĂ« kemi kujdes sa mĂ« shumĂ« qĂ« Ă«shtĂ« e mundur”, ka thĂ«nĂ« mjekja Jenny Harries, njĂ«herĂ«sh shefe ekzekutive e AgjencisĂ« pĂ«r Siguri ShĂ«ndetĂ«sore.

“MĂ«nyra pĂ«r tĂ« luftuar variantet Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« luftojmĂ« pĂ«rhapjen e gjithĂ« koronavirusit”.

Zyra e Shëndetit Publik në Angli ka thënë se pjesa më e prekur nga ky variant vazhdon të jetë veriperëndimi i Anglisë./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *