Varianti indian rrit me 50% rastet në Britani

13:00 17/06/2021

Përhapja e shpejtë e variantit Delta i identifikuar së pari në Indi ka çuar një rritje prej 50% të infeksioneve në Angli që nga maji.

Studimi i fundit Ă«shtĂ« realizuar nga Imperial College London. Qeveria tha se tĂ« dhĂ«nat mbĂ«shtesnin vendimin e Johnson pĂ«r tĂ« shtyrĂ« me katĂ«r javĂ« fundin e kufizimeve tĂ« COVID nĂ« Angli deri nĂ« 19 Korrik, duke pĂ«rmendur kĂ«rcĂ«nimin e variantit Delta dhe nevojĂ«n pĂ«r tĂ« vaksinuar mĂ« shumĂ« njerĂ«z.

Raundi i fundit i studimit i kryer midis 20 Majit dhe 7 Qershorit, zbuloi që prevalenca ishte 0.15%, krahasuar me 0.10% në grupin e fundit të të dhënave nga fundi i Prillit deri në fillim të Majit.

Infeksionet më të mëdha janë shfaqur kryesisht tek moshat e reja dhe ekspertët kanë bërë të ditur se ky variant mund të intensifikohet me kalim e kohës. Studimi është një nga sondazhet më të mëdha në Britani, me 109,000 vullnetarë të testuar në raundin e tij të fundit.

Nivelet e larta tĂ« vaksinimit tĂ« BritanisĂ« e bĂ«nĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ« parashikimin se sa do tĂ« zgjaste rritja e rasteve, duke thĂ«nĂ« se shpĂ«rndarja e shpejtĂ« e dozave tĂ« vaksinave nĂ« grupmoshat mĂ« tĂ« reja duhet ta ngadalĂ«sonte atĂ«. 

Mbi gjysma e popullsisĂ« sĂ« rritur tĂ« BritanisĂ« kanĂ« marrĂ« dy doza vaksine, dhe mĂ« shumĂ« se tre tĂ« katĂ«rtat e tĂ« rriturve kanĂ« marrĂ« tĂ« paktĂ«n njĂ« dozĂ« vaksine. TĂ« dhĂ«nat e fundit kanĂ« treguar se varianti Delta tregon se zvogĂ«lon ndjeshĂ«m efektivitetin e njĂ« dozĂ« vaksine kundĂ«r infeksionit dhe dy doza ende sigurojnĂ« mbrojtje tĂ« mirĂ« kundĂ«r sĂ«mundjes sĂ« rĂ«ndĂ«.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *