Varianti Omicron, publikohet raporti i ‘React’: 2/3 e të infektuarve e kanë kaluar sëmundjen më herët, dy dozat e vaksinës të pamjaftueshme për të mbrojtur nga prekja

varianti omicron publikohet raporti i react 2 3 e te infektuarve e kane kaluar semundjen me heret dy dozat e vaksines te pamjaftueshme per te mbrojtur nga prekja
varianti omicron publikohet raporti i react 2 3 e te infektuarve e kane kaluar semundjen me heret dy dozat e vaksines te pamjaftueshme per te mbrojtur nga prekja

Dy të tretat e njerëzve të infektuar me variantin Omicron kanë thënë se e kanë kaluar më parë sëmundjen. Rezultatet vijnë nga një studim i madh dhe i vazhdueshëm i React , duke testuar me kampionet e mijëra vullnetarëve në Angli.

Duhet më shumë punë për të ditur se sa janë riinfeksionet e vërteta, por rezultatet zbulojnë grupet që duket se kanë më shumë gjasa të kapin përsëri Covid.

Ato përfshijnë punonjës të kujdesit shëndetësor dhe familje me fëmijë ose shumë anëtarë nën një çati.

Vala e dimrit

Më shumë se dy milionë njerëz janë testuar në studim.
Gjetjet e fundit, për dy javët e para të 202, bazohen në rreth 100,000 teste të PCR të postuara te vullnetarët dhe më pas të kthyera.
Rreth 4,000 ishin pozitivë, deri tani shkalla më e lartë e parë që nga fillimi i pandemisë.
Dhe kur një përzgjedhje e tyre u rendit për të kontrolluar se çfarë lloji të Covid ishte fajtor, praktikisht të gjithë ishin Omicron, varianti shumë infektiv, i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, duke shkaktuar një valë të madhe dimërore infeksionesh në MB.

Sëmundje e rëndë

Nuk është ende e qartë se sa nga vullnetarët që rezultuan pozitivë ishin vaksinuar plotësisht.
Dy doza ofrojnë pak mbrojtje kundër kapjes së Omicron, megjithëse mbrojtja kundër sëmundjeve të rënda zvogëlohet më pak.
Por dozat përforcuese janë hedhur me shpejtësi që nga goditja e Omicron, për të rritur mbrojtjen e njerëzve.
Dy nga çdo tre (65%) e vullnetarëve të infektuar thanë se ata tashmë kishin rezultuar pozitivë për Covid.
Shumë prej tyre mund të ishin riinfektuar.
Edhe pse, në disa raste, testet e fundit PCR mund të jenë duke marrë gjurmë të vjetra të virusit.
Vlerësime të tjera kanë sugjeruar se një në çdo 10 raste Omicron është një riinfeksion i mundshëm.

Aktualisht, shifrat e përditshme të rasteve Covid të raportuara nga qeveria, të cilat pasqyrojnë numrin e infeksioneve të marra nga njerëzit që vijnë për testim, nuk përfshijnë riinfeksionet për të gjitha vendet e MB.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts