Varka që transportonte dasmorët përmbyset në lumin Indus në Pakistan, 20 të vdekur

varka qe transportonte dasmoret permbyset ne lumin indus ne pakistan 20 te vdekur
varka qe transportonte dasmoret permbyset ne lumin indus ne pakistan 20 te vdekur

Një varkë pasagjerësh që transportonte gati 100 anëtarë të një dasme u përmbys të hënën në lumin Indus me rrjedhje të shpejtë në provincën lindore Punjab, duke vrarë të paktën 20 gra dhe fëmijë, thanë zyrtarët e qeverisë dhe të shpëtimit.

Incidenti ndodhi në rrethin Sadiqabad, rreth 350 kilometra (210 milje) në jug të Multan, një qytet kryesor në Punjab, tha një zyrtar i lartë i qeverisë.

Saleem Assi tha se të paktën 65 njerëz, përfshirë dhëndrin, u shpëtuan. Ai tha se sipas informacioneve të tyre fillestare, 90 deri në 100 persona ishin në bordin e varkës.

Assi tha se shkaku i aksidentit nuk dihej menjëherë, por me sa duket varka ishte e mbipopulluar. Ai tha se fatkeqësisht të gjithë ata trupat e të cilëve u gjetën nga shpëtimtarët ishin gra dhe fëmijë.

Në një deklaratë, kryeministri Shahbaz Sharif shprehu pikëllimin e tij për incidentin dhe u kërkoi autoriteteve të bëjnë përpjekjet e tyre maksimale për të shpëtuar ata pasagjerë që janë ende të zhdukur.

Aksidente të tilla janë të zakonshme në Pakistan, ku varkat prej druri të prishura shpesh përdoren për të transportuar mallra dhe njerëz në lumenj dhe liqene. Shumica operojnë pa jelek shpëtimi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts