Vasili akuza qeverisë: Fieri me falimentin më të madh të fermave të gjedhit, shteti i ka harrua

Deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili thotë në shkallë kombëtare ka renë numri i fermave bujqësore në 2022, por  rënien më të madhe drastike e pati Fieri me plot 34%.

Sipas tij kjo ka ndodhur për shkak të lënies pas dore nga qeveria.

“Rama feste gruri ne Fier dhe blegtoria e Fierit drejt asgjesimit! Epo sharlatan i tille si Edi Rama, qe hedh video ne FB per festen e grurit ne Fier nuk ishte pare. Na nxori mallin e atyre qeverisnin para viteve 90′ qe merrnin medalje per ushqimin dhe populli u be kocke e lekure dhe hante me tollon.

Në shkallë kombëtare ka rene numri i fermave bujqësore ne 2022, por  renien me te madhe drastike e pati  Fieri me plot 34%.

Qarku i Fierit me numrin më të madh të krerëve të gjedhit, me rreth 12% të totalit, pësoi edhe renien më të fortë ne Shqiperi.

INSTAT raportoi se në Fier numëroheshin rreth 39 mijë krerë vitin e kaluar nga mbi 58 mijë krerë që ishin me vitin 2021.

Në vitin 2022 ishin 20 mijë krerë me pak. Nuk mbahet shteti me propaganden e Rames se po rrenohet bujqesia perdite. 45% e fermereve nuk moren subvencione se shteti nuk kishte leke. Rreth 40% nuk moren naften me cmim te subvencionuar se shteti nuk kishte perseri leke.

Numri i fermave që mbarështojnë më shumë se 5 lopë është reduktuar nga 4,250 (në vitin 2015) në më pak se 2800 në vitin 2020. Dhe ky kryeminister karnavale ben propagande me festa gruri, nderkohe qe bujqesia vuan dhe po tkurret perdite e fshati po shkretohet e shpopullohet. Keto tallavate me Rame, Subashe e Balle jane thjesht zderhallje turpi se shifrat flasin vete dhe jane asgjësuese”, shprehet ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts