Vatikani apel për vaksinim anti-Covid

14:20 18/08/2021

Papa: Vaksinimi është një akt dashurie, le të punojmë së bashku. Duhet shpërndarje e barabarte për të gjithë popujt

Në një kohë që globi po përjeton një valë të re të Covid-19,të gjithë i kanë sytë nga vaksinimi. Edhe selia e shenjtë në Vatikan kanë bërë thirrje për vaksinim si dhe për ndarje të barabartë të vaksinave për popujt në mbarë botën.

NĂ«pĂ«rmjet njĂ« video Papa Francesku dhe 6 KardinalĂ« kanĂ« thĂ«nĂ« se vaksinimi Ă«shtĂ« njĂ« akt dashurie  dhe e vetmja mĂ«nyrĂ« pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« fund  pandemisĂ« sĂ« Covid-19.

“Falë Zotit dhe punës së shumë njerëzve sot ne kemi vaksina për të na mbrojtur nga Covid -19. Ato japin shpresën për t’i dhënë fund pandemisë, por vetëm nëse ato janë të disponueshme për të gjithë dhe nëse bashkëpunojmë me njëri-tjetrin.

Të vaksinohesh, me vaksina të autorizuara nga autoritetet kompetente, është një akt dashurie. Vaksinimi ynë është një mënyrë e thjeshtë por e thellë për të promovuar të mirën e përbashkët dhe për t’u kujdesur për njëri -tjetrin, veçanërisht më të prekshmit.”

Sipas universitetit Oxford deri mĂ« tani Ă«shtĂ« vaksinuar  32% e popullsisĂ« sĂ« botĂ«s me njĂ« dozĂ« tĂ« vaksinĂ«s anti-Covid, ndĂ«rkohĂ« qĂ« 24% janĂ« plotĂ«sisht tĂ« vaksinuar. NĂ« vendet me tĂ« ardhura tĂ« ulĂ«ta kanĂ« marrĂ« tĂ« paktĂ«n njĂ« dozĂ« vetĂ«m 1.3% e njerĂ«zve.

Deri më tani janë administruar 4.76 miliardë doza janë administruar globalisht, dhe 37.24 milionë tani administrohen çdo ditë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *