Vatikani bllokon bekimin e sindikatave homoseksuale

19:13 15/03/2021

Kisha Katolike ka deklaruar se mëkati nuk mund të bekohet nga askush

Vatikani ka deklaruar se Kisha Katolike nuk mund tĂ« bekojĂ« sindikatat e tĂ« njĂ«jtit seks, pasi kjo Ă«shtĂ« mĂ«kat brenda institucionit fetar.

Zyra e ortodoksisë së Vatikanit, Kongregacioni për Doktrinën e Besimit, lëshoi ​​një përgjigje zyrtare nëse kleri katolik mund të bekojë sindikatat homoseksuale.

Përgjigja, e përmbajtur në një shpjegim dy faqesh të botuar në shtatë gjuhë dhe të aprovuar nga Papa Françesku, ishte negative. Dekreti dallonte mirëseardhjen dhe bekimin e kishës për njerëzit homoseksualë, të cilën ajo mbështeti, por jo sindikatat e tyre.

Vatikani mendon se homoseksualĂ«t duhet tĂ« trajtohen me dinjitet dhe respekt, por se seksi homoseksual Ă«shtĂ« “i çrregulluar nga brenda”. MĂ«simet katolike thonĂ« se martesa midis njĂ« burri dhe njĂ« gruaje Ă«shtĂ« pjesĂ« e planit tĂ« Zotit dhe synon krijimin e njĂ« jete tĂ« re.

Meqenëse sindikatat homoseksuale nuk kanë për qëllim të jenë pjesë e këtij plani, ato nuk mund të bekohen nga kisha. Prania në marrëdhënie të tilla të elementeve pozitive, të cilat në vetvete duhen vlerësuar, nuk mund t’i justifikojë këto marrëdhënie dhe t’i bëjë ato objekte të ligjshme të një bekimi kishtar, meqenëse elementët pozitivë ekzistojnë brenda kontekstit të një bashkimi.

“Zoti nuk e bekon mëkatin: Ai bekon njeriun mëkatar, në mënyrë që ai të mund të pranojë se është pjesë e planit të tij të dashurisë dhe të lejojë veten të ndryshohet prej tij”, thuhej gjithashtu në deklaratë.

Papa Francesku ka mbĂ«shtetur marrĂ«dhĂ«nien e çifteve homoseksuale me mbrojtje ligjore nĂ« sindikatat e tĂ« njĂ«jtit seks, por kjo i referohet sferĂ«s civile, jo brenda kishĂ«s. Komentet e tij u bĂ«nĂ« gjatĂ« njĂ« interviste me njĂ« stacion televiziv meksikan, Televisa, nĂ« 2019, por u prenĂ« nga Vatikani derisa u shfaqĂ«n nĂ« njĂ« dokumentar vitin e kaluar.

NĂ« atĂ« kohĂ« Ati i ShenjtĂ« i referohej pozicionit qĂ« ai mori kur ishte kryepeshkop i Buenos Aires ndĂ«rsa Kisha Katolike e kundĂ«rshtoi atĂ«. Kardinali i atĂ«hershĂ«m Jorge Mario Bergoglio pĂ«rkrahu sigurimin e mbrojtjeve ligjore pĂ«r njerĂ«zit homoseksualĂ« nĂ« sindikatat e qĂ«ndrueshme pĂ«rmes njĂ« tĂ« ashtuquajturi “ligji i bashkĂ«jetesĂ«s civile”.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.