Vazhdon moti i keq në Sicili, cikloni shndërrohet në uragan, stuhi ere deri në 100 km/h. Të premten alarm i kuq

Tjetër alarm për motin në Siçili. Cikloni që goditi provincën e Katanias duke shkaktuar tre vdekje, si dhe dëme të konsiderueshme, po kthehet në një uragan: pritet stuhi ere deri në 100 km/orë.

Sipas parashikimeve, do të arrijë kulmin të premten në zonën e Catania-s dhe më pas do të zhvendoset me shpejtësi në Kalabri. Viktima e fundit e konfirmuar është Angela Caniglia, 61-vjeçarja e zhdukur prej katër ditësh në Scordia.

Të premten alarm i kuq
Në të gjithë zonën alarmi është në maksimum: frika është se fenomene të reja ekstreme mund të shfaqen. Edhe sot, shkollat ​​dhe të gjitha zyrat publike ishin të mbyllura. Por ajo që është veçanërisht shqetësuese është e premtja, ku buletini i Mbrojtjes Civile tregon alarm të kuq. Fenomenet do të shoqërohen me rrebeshe të forta, stuhi breshëri, aktivitet elektrik dhe erëra të forta deri në 100 km/h dhe rrezik për stuhi në brigjet e ekspozuara.

Viktimat
Të mërkurën xhupi i Angela Caniglias u gjet në një në lagjen Leonella, në një zonë jo shumë larg ku tre ditë më parë ishte gjetur trupi i bashkëshortit të saj, 67-vjeçarit Sebastiano Gambera. Çifti ishte rrëmbyer nga furia e ujit në rrugë më 25 tetor. Dy ditë më parë në Gravina di Catania kishte humbur jetën 53-vjeçari Paolo Claudio Agatino Grassidonio, i përplasur gjithashtu nga uji pasi doli nga makina.

Qyteti po përgatitet për përkeqësimin e motit
Ndërkohë në qytet shënohet nata e dytë meteorologjike e “pa paqe”. Për shkak të përkeqësimit të ri, disa tregtarë kanë marrë masa për të ‘mbyllur’ xhamat me silikon ose për t’i mbrojtur me dru ose kanë vendosur thasë me rërë para dyqaneve. Skena të padëgjuara për Sicilinë. Puna e vullnetarëve të departamentit rajonal të mbrojtjes civile dhe bashkisë së Katanias vazhdon gjithashtu, veçanërisht me pompat e kullimit për pastrimin e rrugëve dhe kanalizimeve nga balta dhe mbeturinat e bartura nga ‘lumenjtë’ që kishte shkaktuar stuhia.

Karabinierët formojnë një zinxhir njerëzor dhe shpëtojnë një grua
Ndër ndërhyrjet e shumta të kryera nga karabinierët e Katanias gjatë përmbytjes, më i vështiri u krye pranë një qendre tregtare në Passo del Fico. Falë raportimit në kohë të një kalimtari, ushtria arriti të gjurmojë dhe të shpëtojë një grua. Kjo e fundit, pasi ka braktisur makinën e saj të prishur, ka notuar përgjatë rrugës që në fakt është kthyer në lumë dhe baltë, duke u kapur pas parmakut në pritje të ndihmës. Karabinierët formuan një zinxhir njerëzor dhe e shpëtuan.

Presidenti i Rajonit: “Duhen 10 milionë për ndërhyrje urgjente”
Sipas vlerësimeve fillestare, pas valës së jashtëzakonshme të motit të keq që goditi Sicilinë, “duhen rreth 10 milionë euro për ndërhyrje urgjente dhe pashtyrje dhe rreth 100 milionë për ndërhyrje strukturore për uljen e rrezikut”. Këtë e ka bërë të ditur presidenti i Rajonit, Nello Musumeci, duke sqaruar se “tashmë është shpallur gjendja e jashtëzakonshme rajonale dhe tashmë është kërkuar nga Roma shpallja e gjendjes së fatkeqësisë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *