Vazhdon shpërthimi i vullkanit ne ishullin La Palma, llava shkatërron gjithçka

18:40 25/09/2021

Shpërthimi i vullkanit në ishullin spanjoll La Palma vazhdon ende, duke shkatërruar qindra shtëpi të tjera.

Shërbime të shumta shpëtimi janë ende në terren dhe po monitorojnë vazhdimin e aktiviteteve vullkanike.

Më shumë se 6.000 persona janë evakuuar, përfshirë këtu edhe shumë turistë të huaj. Llava dogji 400 hektarë tokë bujqësore dhe rreth 400 shtëpi.

Banorët kanë ikur nga shtëpitë e tyre dhe po përballen me mungesën e strehimit në një kohe ku vullkani mund të vazhdojë të shpërthejë për javë apo edhe muaj.

Vullkani shpërtheu më 19 Shtator në ishullin La Palma ku jetojnë rreth 80 mijë banorë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *