Vazhdon situata e tensionuar në Jeruzalem, dhuna vjen duke u përshkallëzuar. Hamas i kundërpërgjigjet Izraelit

Shtetet në të gjithë botën kanë apeluar për qetësi, pas disa ditësh trazirash ku Izraeli u përfshi në sulme hakmarrëse ndaj palestinezëve.

SHBA, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar kanë nxitur Izraelin dhe palestinezët të ulin tensionet sa më shpejt të jetë e mundur.

Dhuna u përshkallëzua të hënën në mbrëmje, pasi militantët palestinezë lëshuan raketa drejt Jeruzalemit. Ushtria izraelite nisi sulmet ajrore kundër caqeve të militantëve në Rripin e Gazës.

Zyrtarët palestinezë të shëndetësisë në Gaza thanë se 22 vetë, përfshirë fëmijë, kishin vdekur në sulme. Ushtria e Izraelit tha se të paktën 15 anëtarë të grupit Hamas që sundon në Gaza ishin midis të vrarëve.

Hamasi kishte kërcënuar të godiste pasi qindra palestinezë u plagosën në përleshjet me policinë izraelite në një vend të shenjtë në Jeruzalem të hënën. Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu tha se Hamasi kishte “kaluar një vijë të kuqe” dhe se Izraeli do të përgjigjej “me forcë të madhe”.

Ditët e fundit kanë dëshmuar dhunën më të rëndë në Jeruzalem për vite me radhë. Përballja gjithnjë e më e dhunshme midis policisë izraelite dhe protestuesve palestinezë në një kompleks në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit kanë kërcënuar të shkaktojnë një konflikt më të gjerë.

Palestinezët janë zemëruar për kufizimet në hyrjen në kompleks, ku është vendosur xhamia al-Aqsa – vendi i tretë më i shenjtë në Islam – së bashku me Malin e Tempullit – vendi më i shenjtë në Judaizëm. Herët të martën, Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze, një grup humanitar, tha se më shumë se 700 Palestinezë ishin plagosur në përleshjet me forcat izraelite të sigurisë në Jeruzalem dhe përtej Bregut Perëndimor.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.