Vdekjet nga tajfuni Doksuri në Filipine janë rritur në 25

Numri i të vdekurve nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga tajfuni Doksuri u rrit në 25, me të paktën 20 të tjerë të zhdukur, tha agjencia kombëtare e katastrofave të Filipineve.

Shumë pjesë të vendit mbeten nën ujë pasi shiu i dendur vazhdon të bjerë edhe pasi Doksuri u largua nga Filipinet javën e kaluar.

Në një raport të hënën, Këshilli Kombëtar për Reduktimin dhe Menaxhimin e Rrezikut të Fatkeqësive (NDRRMC) tha se Doksuri u largua me 20 vdekje në Filipinet veriore, tre në një rajon afër Metro Manila dhe dy në Filipinet qendrore.

Agjencia shtoi se 20 persona të tjerë janë të zhdukur në Filipinet veriore.

Doksuri preku gati 2.4 milionë njerëz në vendin e Azisë Juglindore, me mbi 50,000 njerëz të zhvendosur ende në strehimore të përkohshme. Tajfuni dëmtoi gjithashtu shtëpi, të mbjella, rrugë dhe ura.

Filipinet janë një nga vendet më të prirura ndaj fatkeqësive në nivel global, kryesisht për shkak të vendndodhjes së saj në Unazën e Zjarrit të Paqësorit dhe brezin e tajfunit të Paqësorit. Mesatarisht, vendi arkipelagjik përjeton 20 tajfune në vit, disa të fortë dhe shkatërrues.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts