Vdes karikaturisti i profetit Muhamed

20:50 19/07/2021

Vizatimi i Kurt Westergaard u botua nĂ« 12 gazeta pĂ«r tĂ«  treguar vetĂ«-censurimin dhe kritikĂ«n ndaj Islamit

Kurt Westergaard, njĂ« karikaturist danez, i cili vizatoi Profetin Muhamed, duke shkaktuar zemĂ«rim tek shumĂ«  myslimanĂ« nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n, ka vdekur nĂ« moshĂ«n 86 vjeç.

Familja e tij tha se ai vdiq pas një beteje me një sëmundje të rëndë. Ë estergaard ishte karikaturist për gazetën konservatore “Jyllands-Posten” nga fillimi i viteve 1980. Ai u bë i famshëm në 30 Shtator 2005 për përshkrimin e tij të diskutueshëm të Profetit Muhamed në gazetë. Karikatura e Westergaard, e cila tregonte një bombë u botua në 12 gazeta për të treguar vetë-censurimin dhe kritikën ndaj Islamit.

Paraqitjet e Profetit Muhamed konsiderohen gjerĂ«sisht si tabu nĂ« Islam dhe janĂ« fyese pĂ«r myslimanĂ«t. Karikaturat nxitĂ«n protesta nĂ« DanimarkĂ«, ndĂ«rsa qeveria e saj mori ankesa nga ambasadorĂ«t e vendeve me shumicĂ« myslimane.

Zemërimi arriti kulmin në protestat në të gjithë botën myslimane në Shkurt 2006. Ambasadat daneze u sulmuan dhe dhjetra perosna vdiqën në trazira. Ngjarjet çuan në debat rreth Islamofobisë dhe kufijve të lirisë së shprehjes dhe fesë në Danimarkë dhe më gjerë. Në vitin 2015, 12 njerëz u vranë në një sulm ndaj së përjavshmes satirike “Charlie Hebdo” në Paris, e cila kishte ribotuar karikaturat në 2012.

GjatĂ« viteve tĂ« fundit tĂ« jetĂ«s sĂ« tij, Westergaard, u desh tĂ« jetonte nĂ«n mbrojtjen e policisĂ« nĂ« njĂ«  zonĂ« tĂ« fshehtĂ«. NĂ« fillim tĂ« vitit 2010, policia daneze kapi njĂ« 28-vjeçar tĂ« armatosur me thikĂ« nĂ« shtĂ«pinĂ« e Westergaard, ku ai po planifikonte ta vriste.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.