Vdes nga COVID-19 ish-Sekretari i Shtetit Colin Powell

14:26 18/10/2021

Colin Powell, Sekretari i parë me ngjyrë i Shtetit ka ndërruar jetë pas një lufte me sëmundjen e COVID-19 në moshën 84-vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur nga familja e tij me anë të një postimi në rrjetin social Facebook.

“Gjenerali Colin L.Powell, ish-Sekretar i Shtetit të SHBA-ve dhe kryetar i Udhëheqësve Ushtarakë, ndërroi jetë këtë mëngjes pas ndërlikimeve të COVID-19. Kemi humbur një njeri të jashtëzakonshëm dhe një bashkëshort, baba, gjysh të dashur dhe një amerikan të madh”.

Familja theksoi se gjenerali ishte i vaksinuar.

Politikat dhe drejtimi i Powell ndihmuan nĂ« formĂ«simin e politikave amerikane pĂ«r marrĂ«dhĂ«niet e jashtme nĂ« vitet e fundit tĂ« shekullit tĂ« XX dhe fillimin e shekullit XXI. PĂ«r njĂ«farĂ« kohe nĂ« mesin e  viteve ’90, popullariteti i tij ishte aq i madh sa shihej si kandidat kryesor pĂ«r t’u bĂ«rĂ« Presidenti i parĂ« me ngjyrĂ« i SHBA-ve./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *