Vëllezërit shqiptarë arrestohen ndërsa pritën 4.2 milionë euro kokainë. Kush janë ata

vellezerit shqiptare arrestohen ndersa priten 4 2 milione euro kokaine kush jane ata
vellezerit shqiptare arrestohen ndersa priten 4 2 milione euro kokaine kush jane ata

Tre burra që u kapën në flagrancë kur shkuan për të tërhequr 4.2 milionë euro kokainë të fshehur në panele në një kamion kontejner frigoriferik, i cili kishte dalë nga një traget në Ringaskiddy, Co Cork në gusht 2023, janë dënuar secili me tetë vjet burg.

Gentjan Dodaj, 39 vjeç, dhe vëllai i tij, Donatel Dodaj 30 vjeç, të dy shtetas shqiptarë dhe Daniel Afedoaei, shtetas rumun u paraqitën në gjykatë në Cork të premten për dënimin.

Gjykata Penale e Qarkut Cork dëgjoi se babai i tre fëmijëve Gentjani, i cili nuk ka asnjë dënim të mëparshëm, u përfshi në skemë në një përpjekje për të shlyer faturat që ai kishte grumbulluar gjatë krijimit të një biznesi për shërbimin e makinave.

Ai rekrutoi vëllain e tij më të vogël Donateln, i cili i detyrohej 60,000 euro një huadhënësi në vendin e tij të lindjes, ndërsa Daniel Afedoaei kishte një borxh prej 50,000 eurosh, si rezultat i një dënimi të mëparshëm për pastrim parash, i cili përfshinte sekuestrimin e parave të gatshme.

Gavin Curran i Byrosë Kombëtare të Drogave dhe Krimit të Organizuar i tha gjyqtarit Jonathan Dunphy se burrat ishin nën vëzhgim kur hynë në një oborr magazinimi transporti në zonën Dunkettle të Cork duke hequr panelet nga një kontejner. Ai tha se burrat kishin pritur që kontejneri të mbërrinte në Portin e Cork në Ringaskiddy dhe e ndoqën atë në oborrin e magazinimit të transportit pasi ngarkesa e tij legjitime ishte hequr.

Burrat më pas hoqën panelet nga të dyja anët e kontejnerit në mëngjesin e hershëm të 5 gushtit 2023, ku qeset me kokainë u hoqën nga dhomat e fshehjes të bëra vetë brenda paneleve. Të tre burrat u vëzhguan duke u larguar nga vendi i ngjarjes me një furgon tranzit dhe një Ford Mondeo. Kontejneri kishte gjithashtu ushqim. Çanta me kokainë që peshonin rreth 60 kg u sekuestruan pak kohë më vonë nga furgoni. Droga ishte fshehur nën një ndarje sediljeje dhe në pjesën e pasme të furgonit.

Operacioni i mbikëqyrjes

Droga u sekuestrua pas një operacioni vëzhgimi pesëditor nga Gardaí. 60 kg ishte ndarë në pako 1 kg të fshehura në panele në kontejnerin e kamionit frigorifer, i cili kishte gjithashtu pajisje gjurmuese Apple. Hetuesit thanë se burrat, të cilët mbanin maska ​​skish dhe rroba të errëta, planifikonin të udhëtonin në Athlone me drogën. Ai tha se burrat “e kishin gjetur drogën nga kontejneri në fund të natës” ndërsa Gentjan Dodaj ishte “pika e kontaktit për operacionin”.

Secili nga të arrestuar u deklarua fajtor për posedim të kokainës, në kundërshtim me seksionin tre të Aktit të Keqpërdorimit të Drogave 1977 dhe posedimit të kokainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts