Vendet e BE-së miratojnë sanksionet e reja ndaj Rusisë, duke përfshirë qymyrin

Vendet e Bashkimit Evropian miratuan të enjten sanksione të reja ndëshkuese kundër Rusisë, duke përfshirë një embargo të BE-së për importet e qymyrit, pas provave të torturave dhe vrasjeve që dolën nga zonat e luftës jashtë Kievit.

Ndalimi i importeve të qymyrit do të jetë sanksioni i parë i BE-së që synon industrinë fitimprurëse të energjisë ruse për luftën e saj në Ukrainë dhe vlerësohet të jetë me vlerë 4 miliardë euro (4.4 miliardë dollarë) në vit, njoftoi presidenca e BE-së, e mbajtur nga Franca. Ndërkohë, BE ka filluar tashmë punën për sanksione shtesë, duke përfshirë importin e naftës.

“Paketa është shumë thelbësore dhe shtrin sanksionet kundër Rusisë në sektorë të rinj” dhe më shumë oligarkë, tha presidenca, duke përmendur zyrtarë të lidhur me propagandën, sigurinë ushtarake dhe teknologjinë e lartë të lidhur me luftën në Ukrainë.

Marrëveshjes iu dha miratimi përfundimtar politik në një takim të ambasadorëve të BE-së dhe do të hyjë në fuqi sapo të botohet në gazetën zyrtare të BE-së, me gjasë të premten.

Deri më tani, ndalimi i gazit natyror ka mbetur jashtë mundësive, por jo për shkak të mungesës së mbështetjes nga Parlamenti Evropian.

Legjislatura miratoi një rezolutë me një diferencë 513-22 – me 19 abstenime – duke kërkuar “një embargo të menjëhershme të plotë ndaj importeve ruse të naftës, qymyrit, karburantit bërthamor dhe gazit”.

Edhe nëse masa nënvizon vendosmërinë e BE-së për të vepruar kundër Kremlinit, ajo kishte pak më shumë se sa peshë morale, pasi u takon vetë vendeve anëtare të vendosin unanimisht ndalime të tilla.

Dhe energjia është thelbësore në marrëdhëniet tregtare të Evropës me Rusinë. Shefi i Punëve të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka thënë se blloku 27-vendesh po paguan një miliardë euro në ditë për furnizimin me energji, që përbën mbi 35 miliardë euro që nga fillimi i luftës.

Të enjten vonë, presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen tha se, nëse jo gazi, nafta do të jetë së shpejti në listë. “Hapi tjetër që ne po kërkojmë intensivisht për momentin (është) nafta, në mënyrë që të përgatitemi për të qenë në gjendje të heqim gradualisht naftën,” u tha ajo gazetarëve.

Të mërkurën, Shtetet e Bashkuara njoftuan sanksione që synonin dy vajzat e rritura të presidentit rus Vladimir Putin dhe thanë se po ashpërsonin dënimet kundër bankave ruse si hakmarrje për “krime lufte” në Ukrainë.

Lëvizjet kundër Sberbank dhe Alfa Bank ndalojnë asetet që të prekin sistemin financiar të SHBA dhe ndalojnë amerikanët të bëjnë biznes me ato institucione.

Sanksionet e BE-së të miratuara vonë të enjten përfshinin gjithashtu ngrirjen e aseteve të disa bankave ruse, një zgjatje të ndalimit të eksportit të armëve që mbulonte kontratat para vitit 2014 dhe ndalime të tjera të eksporteve që arrijnë në rreth 10 miliardë euro. Kombet miratuan gjithashtu 5.5 miliardë të tjera importe dhe ndalimin e hyrjes në port për anijet ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com