Vendet e lira të punës në Mbretërinë e Bashkuar arrijnë nivelin më të lartë në këto 20 vite

Vendet e lira të punës arritën në 1.1 milion midis korrikut dhe shtatorit, tha Zyra për Statistikat Kombëtare , niveli më i lartë që kur filluan regjistrimet në 2001.

Numri më i lartë i vendeve të lira ishte në sektorin e shitjes me pakicë dhe në riparimin e automjeteve.

Shkalla e papunësisë në Mbretërinë e Bashkuar u vlerësua në 4.5%, krahasuar me një normë prej 4% para pandemisë.

ONS tha se numri i punonjësve në listat e pagave tregoi një rritje tjetër mujore, duke u rritur 207,000 në një rekord 29.2 milionë në shtator.

“Tregu i punës ka vazhduar të rimëkëmbet nga efektet e koronavirusit,” tha Darren Morgan, drejtor i statistikave ekonomike në ONS.

“Vendet e lira gjithashtu arritën një rekord të ri njëmujor në shtator, në afro 1.2 milion, me vlerësimet tona të fundit që sugjerojnë që të gjitha industritë të kenë të paktën aq punë në ofertë tani sa para fillimit të Covid-19.”

Kancelari Rishi Sunak tha se ishte “inkurajuese” të shohësh strategjinë e punës së qeverisë.

“Numri i shkurtimeve të pritshme mbeti shumë i ulët në shtator, ka më shumë punonjës  se kurrë, shkalla e papunësisë ka rënë për tetë muaj rresht.”

Sidoqoftë, Yael Selfin, shefja e ekonomisë në KPMG në Mbretërinë e Bashkuar, tha se mungesat e tregut të punës “mund të pengojnë” rimëkëmbjen ekonomike të Mbretërisë së Bashkuar nga pandemia.

“Rimëkëmbja po teston kapacitetin e ekonomisë për t’u përshtatur me një mjedis të ri post-pandemik, një detyrë e bërë më e vështirë nga disponueshmëria e zvogëluar e punëtorëve jashtë shtetit,” tha ajo.

“Mungesat akute të aftësive kanë shtyrë vendet vakante në nivele rekord për të dytin muaj rresht në shtator, pasi punëdhënësit luftuan për të gjetur staf të kualifikuar.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *