Vendet e zhvilluara përpiqen të rinegociojnë financat për klimën

India tha se vendet e zhvilluara po përpiqen të rinegociojnë se kush ose cilat vende do të ofrojnë burime për zbutjen e ndryshimeve klimatike dhe sa shpesh do të përditësohen kontributet e përcaktuara në nivel kombëtar (NDC), duke shkelur parimet e barazisë dhe përgjegjësitë e përbashkëta por të diferencuara (CBDR, sipas të cilave vendet marrin veprimin klimatik sipas aftësive të tyre përkatëse).

Gjatë një vlerësimi jozyrtar të negociatave nga konferenca e ndryshimeve klimatike në Glasgow (COP 26) Presidenti, Alok Sharma të hënën, negociatori kryesor i Indisë, Richa Sharma në emër të vendeve BASIC (Brazili, Afrika e Jugut, India dhe Kina) tha se këto çështje janë tashmë të specifikuara në Marrëveshjen e Parisit dhe nuk duhet të rinegociohen.

Marrëveshja e Parisit specifikon se financimi i klimës dhe mbështetja teknologjike duhet të rrjedhë nga vendet e zhvilluara në ato në zhvillim. HT raportoi të dielën se ka bisedime për përfshirjen e disa vendeve në zhvillim, veçanërisht Kinën, Arabinë Saudite, madje edhe Indinë si donatorë për qëllimin e ri të financimit të klimës pas vitit 2025.

“Ka më shumë se një dekadë që u premtuan 100 miliardë dollarë dhe bota është ende në pritje, kjo është arsyeja pse besimi te multilateralizmi është në rrezik. Duhet të ketë një proces të strukturuar për një objektiv të ri financiar më të lartë që është një kërkesë e thjeshtë nga vendet në zhvillim”, tha ai. Nëse nuk zgjidhet, kjo do të rrezikojë angazhimet neto zero, shtoi Sharma. India pret tregje të besueshme të karbonit dhe jo kompensime të lira, vuri në dukje ai.

“Besimi në multilateralizmin dhe besueshmërinë e procesit është në rrezik. Ambicia e zbutjes pas vitit 2020 dhe zotimet zero neto kërkojnë financim të zgjeruar për klimën…BASIC dëshiron të paralajmërojë se mungesa e një qasjeje serioze për financimin e klimës do të rrezikojë ambicien e zgjeruar të zbutjes dhe përshtatjes, si dhe zotimet zero neto të palëve,” shtoi ai.

Pikëpamja e Indisë mbështetet nga shumë vende në zhvillim.

Kryenegociatori i Bolivisë, Diego Pacheco, në emër të vendeve në zhvillim me mendje të ngjashme tha: “Le të jemi të sinqertë ata nuk duan të përcaktojnë financat, të flasin për humbje dhe dëme, qëllime të reja financiare. Si mund të arrihen financat në këtë mënyrë? Historia e premtimeve të thyera dhe angazhimeve të paplotësuara ka një ndikim të fortë se ku jemi sot.” Sipas tij, parimet e ekuitetit dhe CBDR janë të panegociueshme.

Vendet e zhvilluara po i rezistojnë kërkesave për një objektiv të ri financiar për periudhën pas vitit 2025, kompensim financiar për humbjet dhe dëmet dhe një rishikim të pavarur të financimit të premtuar prej 100 miliardë dollarësh në vit.

“Aksionet nuk mund të jenë më të larta për vendet, komunitetet dhe popujt në vijën e parë të krizës klimatike… Kjo është një garë që ne nuk mund ta lejojmë ta humbim. Është mbresëlënëse që pas afro 30 vjet negociatash ndërkombëtare për klimën, financimi i përshtatjes përfaqëson vetëm 25% të financimit total të klimës, pavarësisht nga ajo që dimë dhe çfarë po shohim dhe përjetojmë në të gjithë botën,” tha Selwin Hart, Specialist, Këshilltar i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për Veprimin për Klimën gjatë fjalimit të tij në COP26

Megjithatë, Frans Timmermans, nënkryetar ekzekutiv i Komisionit Evropian i ngarkuar për Marrëveshjen e Gjelbër Evropiane gjatë një konference për shtyp nga BE në COP 26 tha: “Ne jemi shumë seriozë për dorëzimin e 100 miliardë dollarëve. Pasi të dorëzohen, mund të ketë disa diskutime serioze për qëllimin e ri financiar pas vitit 2025.”

Ndërkohë, ekonomisti i klimës, Nicholas Stern tha të hënën se India kishte bërë ndër njoftimet “më të rëndësishme” të NDC.

Ish-presidenti i SHBA-së, Barak Obama mori pjesë në bisedime të hënën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.