Vendi në krizë politike, Bullgaria shkon në zgjedhje të parakohshme presidenciale më 14 nëntor

Bullgaria do të shkojë në zgjedhje presidenciale më 14 nëntor, pavarësisht një krize të vazhdueshme qeveritare.

Vendimi u mor nga një shumicë prej 152 ligjvënësish pa vota kundër. Mandati pesëvjeçar i Presidentit Rumen Radev përfundon më 22 janar.

Radev, një ish -pilot avioni luftarak dhe kreu i Forcave Ajrore, u zgjodh në vitin 2016.

I konsideruar në solidaritet me Rusinë, Radev planifikon të kandidojë për një mandat të dytë. Deri më tani asnjë kandidat tjetër nuk po kandidon kundër tij.

Bullgarët gjithashtu ka të ngjarë të votojnë edhe për zgjedhje të parakohshme parlamentare në të njëjtën ditë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *