Vendosi fusnotë për Kosovën, reagon Mali i Zi: Nuk kemi shkelur protokollin diplomatik

Mali i Zi ka reaguar mbi fusnotën që iu referua Kosovës edhe pse e ka njohur zyrtarisht si shtet në vitin 2008.

Më 4 gusht, ministrja e Shoqërisë Digjitale dhe e Mediave për Malin e Zi, Tamara Srzentiç i ka dërguar ftesë zyrtare ministers së Ekonomike, Artane Rizvanolli për pjesëmarrje në Samitin digjital të Ballkanit Perëndimor që mbahet në shteti malazez më 11-13 tetor.

Ministria e Administratës Publike dhe Shoqërisë Digjitale e Malit të Zi tha se nuk ka asnjë shkelje në protokollin diplomatik.

“I gjithë organizimi është në përputhje me rregullat për përfaqësimin e Kosovës në nismat rajonale. Kështu që ftesa e dërguar ministres së Ekonomisë së Kosovës, Artane Rizvanolli nuk ka shkelur protokollin diplomatik dhe praktikat më të mira multilaterale”, tha Ministria e Administratës Publike dhe Shoqërisë Digjitale e Malit të Zi.

Në të gjitha dokumentet e mëparshme të Qeverisë së Malit të Zi, Kosova trajtohej në përputhje me vendimin për njohjen e pavarësisë, duke mos e përdorur fusnotën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *