Venecia ndalon anijet e lundrimit

[embedded content]

22:52 01/04/2021

Autoritetet italiane kanë ndaluar hyrjen e anijeve të lundrimit në qendrën historike të Venecias. Ministri i Kulturës tha se vendimi erdhi në përgjigje të një kërkese nga organi kulturor i UNESCO.

Anijet e mëdha tani do të duhet të ankorohen në portin industrial të qytetit derisa të gjendet një zgjidhje e përhershme. Kritikët argumentojnë se anijet shkaktojnë ndotje dhe shkatërrojnë themelet e qytetit, i cili vuan nga përmbytjet e rregullta.

Ministrat italianë ranë dakord që anijet e mëdha të lundrimit dhe konteinerëve nuk do të ishin më në gjendje të hynin në kanalin Giudecca të qytetit, i cili të çon në sheshin historik të Shën Markut.

Anijet e lundrimit aktualisht nuk janë në gjendje të hyjnë në Venecia për shkak të kufizimeve të koronavirusit por mungesa e tyre që nga ajo kohë ka sjellë përmirësimin e cilësisë së ujit në laguna.

Presioni për ndalim të anijeve të mëdha filloi në vitin 2019 pasi një kroçerë u përplas në një port në qytet, duke plagosur pesë persona.

Nismat e mĂ«parshme pĂ«r tĂ« ndaluar trafikun e anijeve turistike gjithashtu kanĂ« dĂ«shtuar. NĂ« 2013, qeveria ndaloi anijet me peshĂ« mĂ« shumĂ« se 96,000 ton nga kanali Giudecca, por legjislacioni u pĂ«rmbys mĂ« vonĂ«. Planet e tjera pĂ«r tĂ« devijuar anijet e lundrimit nga qendra e Venecias u njoftuan nĂ« 2017 por kurrĂ« nuk u zbatuan plotĂ«sisht.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.