Venezuela raporton një tjetër “sulm terrorist” në sistemin e saj elektrik

Sistemi elektrik i Venezuelës u shënjestrua nga një “sulm terrorist” të dielën, tha ministri i energjisë elektrike Nestor Reverol, duke iu referuar ndërprerjeve të energjisë në zonën e Caracas dhe pjesëve të tjera të vendit të Amerikës Latine.

Kishte një shpërthim dhe zjarr në një nënstacion elektrik në komunën Jose Angel Lamas të shtetit verior Aragua, tha Reverol për transmetuesin shtetëror VTV në telefon. Incidenti shkaktoi ndërprerje të energjisë në Qarkun Qendror, ndërsa gjithashtu la disa pjesë të shteteve të Zulia, Merida, Tachira, Nueva Esparta dhe Falcon pa energji elektrike.

Ministri këmbënguli se shpërthimi ishte “një sulm i ri terrorist” në sistemin elektrik të Venezuelës, i cili erdhi si pjesë e “luftës shumëformëshe” në vazhdim kundër vendit.

Sabotimi i rrjetit elektrik është një “aspekt i rëndësishëm” i kësaj lufte, me qeverinë dhe Sistemin Elektrik Kombëtar (SEN) që “luftojnë çdo ditë” për t’i rezistuar përpjekjeve të tilla, shtoi ai.

Furnizimi me energji elektrike tashmë është rikthyer plotësisht në kryeqytet,  ndërsa autoritetet po punojnë për ta sjellë rrjetin në kapacitet të plotë në zonat e tjera të prekura.

Sistemi elektrik i Venezuelës është goditur kohët e fundit nga incidentet, me Komitetin e Njerëzve të Ndikuar nga Ndërprerjet, një OJQ që monitoron ndërprerjet e energjisë, duke raportuar më shumë se 96,000 dështime elektrike dhe dëmtime të rreth 38,000 pajisjeve vetëm këtë vit.

Reverol nuk i përmendi përgjegjësit për “sabotimin”, por autoritetet venezueliane më parë kanë fajësuar SHBA për incidente të ngjashme. Caracas akuzon Uashingtonin se po përpiqet të minojë vendin dhe të heqë udhëheqësin e tij socialist, Nicolas Maduro, nga posti i tij.

SHBA nuk po i mohon planet e saj për ndryshimin e regjimit për Venezuelën, duke vendosur sanksione gjymtuese ndaj ekonomisë së vendit dhe duke njohur rivalin politik të Maduro-Juan Guaido, presidenti i vetëshpallur i përkohshëm.

Të Shtunën, nënkryetarja e Venezuelës Delcy Rodriguez njoftoi se qeveria së shpejti do të paraqesë “prova” se një ndërprerje masive që e la vendin pa energji elektrike për një javë të tërë dhe shkaktoi 43 vdekje në Mars të vitit 2019 ishte një “sabotim elektrik”.

Në atë kohë, Maduro këmbënguli se rrjeti elektrik u shemb si rezultat i një “sulmi kibernetik” të mbështetur nga Amerika , duke thënë se Presidenti i atëhershëm amerikan Donald Trump ishte “më përgjegjësi” për këtë “sabotim”.

Por disa ekspertë lokalë të energjisë ia atribuan ndërprerjen financimit të pamjaftueshëm dhe mirëmbajtjes së dobët të rrjetit elektrik të vendit, si dhe mungesës së stafit të trajnuar siç duhet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.