Vënia në gatishmëri e forcave të parandalimit bërthamor/ Ministri i Jashtëm ukrainas: Do të jetë një katastrofë për botën, por nuk do të na shkatërrojë! Kërkojnë të ushtrojnë presion mbi ne

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha të dielën se urdhri i liderit rus Vladimir Putin për të vënë në gatishmëri forcat parandaluese ruse ishte një përpjekje për të rritur presionin ndaj delegacionit ukrainas në bisedimet e planifikuara të së hënës.

“Siç e vini re, ky urdhër i Presidentit Putin erdhi menjëherë pasi u bë njoftimi për të dy delegacionet gati për t’u takuar. Dhe ne e shohim këtë njoftim këtë urdhër, si një përpjekje për të ngritur aksione dhe për të bërë presion shtesë mbi delegacionin ukrainas.” Kuleba tha në një konferencë në Kiev.

Kuleba shtoi, “Por ne nuk do të dorëzohemi në këtë presion” dhe tha: “Ne do t’i qasemi këtyre bisedimeve me një qasje shumë të thjeshtë”.
Kuleba tregoi se zyrtarët ukrainas janë të gatshëm të “dëgjojnë atë që Rusia ka për të thënë”.

“Ne do t’u themi atyre se çfarë mendojmë për këtë. Dhe ajo që ne jemi gati të diskutojmë është se si të ndalojmë luftën dhe pushtimin e territoreve tona. Ndaloni plotësisht”, tha ministri i jashtëm.

Kuleba tha se vendimi i Putinit “për të vënë në gatishmëri të lartë armët e tij bërthamore është një kërcënim i drejtpërdrejtë për ne. Unë kam një mesazh shumë të thjeshtë. Do të jetë një katastrofë për botën, por nuk do të na shkatërrojë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.