Venusi së shpejti do të fundoset dhe zhduket pikërisht para syve tanë

Po përpiqeni të futeni në një rutinë mëngjesi për vitin e ri? Afërdita gjithashtu. Planeti do të pësojë një transformim që ndodh vetëm një herë në 584 ditë.

Gjatë rrugës, ai do të fundoset, bymehet dhe do të duket se do të zhduket tërësisht nga qielli gjatë janarit një udhëtim i dukshëm nga shumica kudo.

Afërdita ka qenë duke u zvarritur drejt lidhjes inferiore, një periudhë kohore ku ajo do të lëvizë midis diellit dhe Tokës, sipas NASA-s. Deri më 8 janar, Planetariumi Fiske në Universitetin e Kolorados parashikon që Venusi do të jetë në një vijë të drejtpërdrejtë midis tokës dhe diellit.

Periudha e lidhjes inferiore ndodh vetëm një herë në 584 ditë, sipas Organizatës In the Sky, e cila përdor të dhëna nga Laboratori Jet Propulsion i NASA-s për të parashikuar lëvizjet e planetëve .

Deri më 8 janar, planeti do të vazhdojë të zhytet drejt horizontit dhe do të kalojë në të njëjtën kohë perigje, që është momenti kur Venusi është më afër fqinjit të saj, Tokës. Afërsia me Tokën do ta bëjë planetin të duket më i madh dhe do të ofrojë mundësi të lehta për të parë vëzhguesit fillestarë të planetit.

Më 28 dhjetor, shikuesit mund të shohin Venusin dhe Mërkurin në nivelin më të ulët në horizontin perëndimor-jugperëndimor. Venusi, i cili është planeti i dytë më i ndritshëm pas hënës, do të jetë më i lehtë për t’u dalluar, thotë NASA. Ai rekomandon që njerëzit të hedhin një sy rreth 30 minuta para perëndimit të diellit për një shikim të mirë.

5 janari do të jetë mbrëmja e fundit që Venusi do të jetë mbi horizont 30 minuta pas perëndimit të diellit, sipas NASA-s.

“Ka një periudhë tetë-ditore ku humbet në shkëlqimin e diellit ndërsa kalon nga të qenit në qiellin e mbrëmjes në qiellin e mëngjesit,” tha John Keller, drejtor i Planetariumit Fiske për Denver Post. “Nëse e shihni Venusin në mbrëmjen e datës së tretë janarit, në mëngjesin e 12 ose 13 janarit, mund ta kapni atë në anën tjetër të qiellit në mëngjes. Dhe në fund të janarit, do të jetë i lartë dhe i shkëlqyeshëm në qiellin e mëngjesit.”

NASA parashikon që Venusi do të rishfaqet pas ndërprerjes së saj me diellin në ose pas 11 janarit dhe do të jetë e dukshme në qiellin e mëngjesit.

Venusi gjithashtu do të ketë një lidhje superiore në të ardhmen, që është kur planeti do të duket më i vogli dhe do të jetë në anën e tij më të largët të orbitës nga Toka, duke parë nga pas diellit. Lidhja e tij e fundit superiore ndodhi më 26 mars 2021 dhe tjetra do të ndodhë më 22 tetor 2022, sipas Organizatës së Qiellit të Tokës.

Venusi është i ngjashëm në madhësi me Tokën dhe megjithëse nuk është planeti më i afërt me diellin, është më i nxehti. Atmosfera e tij e trashë e mban planetin të ngrohtë dhe të mbushur me gaze toksike, dhe është i njollosur me male dhe vullkane.

Venusi gjithashtu rrotullohet çuditërisht. Ndërsa shumica e planetëve rrotullohen dhe rrotullohen rreth diellit në drejtim të akrepave të orës, Venusi rrotullohet në drejtim të kundërt të akrepave të orës, ndërsa rrotullohet rreth diellit në drejtim të akrepave të orës – i njohur gjithashtu si lëvizja në retrograde.

Meqenëse Afërdita është një nga objektet më të ndritura në qiell, duke ndjekur hënën, ajo nuk ka qenë e huaj për qytetërimet shumë larg në histori.

“Në kulturën Mayan, Kukulkan, një zot gjarpër me pendë i lidhur me Venusin, kalon në botën e nëndheshme dhe më pas rilind në ato tetë ditë”, tha Keller për Denver Post. “Sa herë që Venusi shkon përpara diellit, ka një mit të vdekjes dhe rilindjes që lidhet me këtë kalim nga mbrëmja në qiellin e mëngjesit .”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.