Vereshchuk: Më shumë se 1,500 njerëz u evakuuan nga rajoni i Kharkiv gjatë javës së kaluar

vereshchuk me shume se 1500 njerez u evakuuan nga rajoni i kharkiv gjate javes se kaluar
vereshchuk me shume se 1500 njerez u evakuuan nga rajoni i kharkiv gjate javes se kaluar

Më shumë se 1,500 njerëz janë evakuuar nga rajoni i Kharkivit gjatë javës së kaluar.

Iryna Vereshchuk, Zëvendës Kryeministrja – Ministre për Riintegrimin e Territoreve të Pushtuara Përkohësisht, tha këtë në transmetimin e kanaleve televizive ukrainase, raportoi një korrespondent i Ukrinform.

“Gjatë javës së kaluar, më shumë se 1500 njerëz janë evakuuar nga rajoni i Kharkivit dhe ky evakuim do të vazhdojë. Aktualisht po përpiqemi të arrijmë në vendbanime të vështira për t’u arritur. Edhe një herë, falënderoj ushtrinë tonë, Forcat e Armatosura të Ukrainës , ndihmojnë dhe në fakt mbajnë në krahë persona me lëvizshmëri të kufizuar, të moshuar”, tha zyrtari.

Ajo vuri në dukje se 221 fëmijë u evakuuan nga rajoni i Kharkiv gjatë ditëve të fundit.

Siç raportoi Ukrinform, Ministria për Riintegrimin e Territoreve të Pushtuara të Përkohshme informoi se më shumë se 80,000 ukrainas u evakuuan nga rajonet e rrezikshme gjatë muajit të kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts