Versioni laboratorik i virusit Covid-19 ndez polemika

versioni laboratorik i virusit covid 19 ndez polemika
versioni laboratorik i virusit covid 19 ndez polemika

Shkencëtarët nga Universiteti i Bostonit kanë krijuar një version laboratorik të virusit COVID-19 të përbërë nga varianti Omicron, duke ndezur polemika në komunitetin shkencor.

Megjithëse rezultatet nga virusi hibrid rezultuan më vdekjeprurës pas testimit në minj sesa omicron, ai ishte më pak vdekjeprurës se virusi origjinal SARS-CoV-2 me të paktën 20%.

Sipas gjetjeve të laboratorit BU, virusi hibrid ende vrau 80% të minjve laboratorikë të infektuar me të. Kjo e bën atë më vdekjeprurës se varianti origjinal i omicron. Sidoqoftë, vlen të përmendet se virusi origjinal vrau 100% të minjve laboratorikë të ekspozuar ndaj tij.

Gjetjet nga Laboratorët Kombëtarë të Sëmundjeve Infektive në zhvillim (NEIDL) të BU u publikuan në internet në bazën e të dhënave të paraprintimit bioRxiv. Megjithatë, ajo ende duhet t’i nënshtrohet rishikimit nga kolegët.

Virusi hibrid më vdekjeprurës se varianti origjinal Omicron

Hulumtimi tashmë i diskutueshëm dhe i çuditshëm, me sa duket e kapi Institutin Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID). Kjo pavarësisht se është një nga burimet kryesore të financimit të saj. Sipas raportimeve, problemi ishte mungesa e qartësisë që nga fillimi.

Ekipi e kreu siç duhet studimin në një laborator të nivelit 3 të biosigurisë. Një komitet i brendshëm i rishikimit të biosigurisë, si dhe Komisioni i Shëndetit Publik të Bostonit e kishin miratuar gjithashtu atë. Sidoqoftë, ai gjeneroi tituj duke pretenduar se studiuesit kishin krijuar një version më vdekjeprurës të COVID-19.

Emily Erbelding është Drejtoreshë e Divizionit të Mikrobiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive të NIAID-it. Në përgjigje të polemikave, ajo deklaroi se aplikimet origjinale për grant të grupit BU nuk sqaronin detajet specifike të punës së tyre. As raportet e tyre të progresit nuk treguan një përmirësim të një patogjeni të potencialit pandemik (ePPP).

Kur u pyetën nëse studiuesit e BU duhet t’u kishin thënë atyre për planin e tyre, Erbelding u përgjigj: “Ne dëshirojmë që ata ta kenë, po.” Ajo shtoi më tej se ata do të kishin “biseda gjatë ditëve në vijim” me ekipin e BU.

Politika e NIAID-it për kërkimin infektiv të tipit ePPP

Politika e NIAID-it kërkon që hulumtimet t’i referojnë një komisioni çdo propozim për të kryer kërkime që mund të prodhojnë patogjenë të zgjeruar të potencialit pandemik. Ai komitet më pas analizon rreziqet dhe përfitimet e një pune të tillë, të cilën ata e quajnë kornizë P3CO.

Erbelding tha, “Ajo që do të dëshironim të bënim është të flisnim saktësisht për atë që ata donin të bënin paraprakisht, dhe nëse do të përmbushte atë që kuadri P3CO përcakton si patogjen të zgjeruar të potencialit pandemik, ePPP, ne mund të kishim vendosur një paketë përpara për rishikim nga komiteti që është thirrur nga HHS, zyra e ndihmës sekretarit për gatishmëri dhe përgjigje. Kjo është ajo që përcakton korniza dhe kjo është ajo që ne do të kishim bërë.”

Megjithatë, ajo deklaroi se gabimi mund të ketë dalë nga një paqartësi në rregullat e kornizës P3CO. Që një virus të përkufizohet si një ePPP, duhet të pritet që ai të prodhojë rezultate të mundshme pandemike tek njerëzit. Duke parashikuar këtë pretendim, studiuesit deklaruan se minjtë e përdorur për studimin nuk ishin dukur një analog mjaft i afërt.

Qëllimi i shkencëtarëve ishte të studionin se si virusi Omicron shmang imunitetin

Sipas shkencëtarëve të BU, qëllimi i tyre ishte të studionin pse omicron ka një shkallë më të ulët të infeksioneve të rënda. Për ta bërë këtë, ata morën proteinën e majës së një varianti omikron dhe e lidhën atë me një lloj origjinal të virusit.

Virusi hibrid më pas u krahasua me mostrat e virusit omicron që ndodhin natyrshëm . Kjo u mundësoi atyre të përcaktojnë nëse mutacionet në proteinën e spikes omicron kishin shkaktuar nivele më të ulëta të ashpërsisë së omicron dhe rritje të aftësisë për të shmangur imunitetin. Ekipi i BU më pas arriti në përfundimin se nuk kishte.

Ekipi i tyre hulumtues është kundërshtuar kundër raportimeve të mediave që pretendojnë se kanë krijuar një variant më të rrezikshëm se COVID-19 origjinal.

Në një deklaratë, universiteti tha: “Së pari, ky kërkim nuk është kërkim i funksionit të fitimit, që do të thotë se nuk e përforcoi llojin e virusit SARS-COV-2 (virusi origjinal nga viti 2020) ose nuk e bëri atë më të rrezikshëm”. Ajo gjithashtu vuri në dukje se, “Në fakt, ky hulumtim e bëri virusin të përsëritej më pak të rrezikshëm.”

Në përgjithësi, puna laboratorike e bërë në Laboratorët Kombëtarë të Sëmundjeve Infektive në zhvillim përfshin krijimin e një virusi kimerik ose hibrid.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts