Vespa mbush 75 vjeç

15:05 24/04/2021

Vespa ka festuar 75-vjetorin. Motori i vogël më i famshëm në botë, simbol i jetës së bukur italiane, i lirisë, argëtimit, rinisë u regjistrua në 23 Prill 1946 nga Enrico Piaggio.

Ai e nisi linjĂ«n e prodhimit atĂ« vit me 2 mijĂ« ekzemplarĂ«t e parĂ«, dhe modeli i porsalindur Vespa 98cc kushtonte 55 mijĂ« Lireta, ndĂ«rsa version luksoz arrinte nĂ« 61 mijĂ« Lireta, qĂ« pĂ«r njĂ« italian tĂ« klasĂ«s sĂ« mesme nĂ« fundin e viteve ‘40 ishin jashtĂ«zakonisht shumĂ«.

Vespa sot konsiderohet ikonë boterore e transportit personal me 19 milionë modele të shitura.

NĂ« fakt Vespa Ă«shtĂ« marka e parĂ« e motorave qĂ« u globale nĂ« kĂ«tĂ« industri, dhe shĂ«noi nga ana historike “boom-in” ekonomik tĂ« pas luftĂ«s, ashtu sikurse edhe sot i qĂ«ndron nĂ« krye edhe ekonomisĂ« smart bashkĂ«kohore.

Me rastin e përvjetorit, kompania ka menduar të hedhë në treg serinë speciale 75-Vjetori, që do të jetë edhe lajtmotivi i prodhimit të vitit 2021.

Klan News

PĂ«r rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *