Vetëm pak ditë pas shpalljes ministër, Salvini ‘ringjall’ ëndrrën e paraardhësve romakë për të ndërtuar urën gjigante drejt Siçilisë

vetem pak dite pas shpalljes minister salvini ringjall endrren e paraardhesve romake per te ndertuar uren gjigante drejt sicilise
vetem pak dite pas shpalljes minister salvini ringjall endrren e paraardhesve romake per te ndertuar uren gjigante drejt sicilise

Vetëm disa ditë pasi u emërua ministër i infrastrukturës italiane, Matteo Salvini ka ringjallur ëndrrën e lashtë të paraardhësve të tij romakë për të ndërtuar një urë gjigante, me kosto miliarda euro që lidh ishullin e Siçilisë me pjesën tjetër të vendit, në një nga zonat me rrezikun më të lartë sizmik në Evropë.

Të hënën, Salvini, udhëheqësi i Lidhjes, një partner i vogël në një koalicion të ekstremit të djathtë që fitoi zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit, i tha televizionit shtetëror italian Rai se do të vinte në lëvizje planin e diskutuar gjatë për lidhjen e Messina me Reggio Calabria, pavarësisht fakti që projekti u refuzua në mënyrë të përsëritur nga qeveritë e mëparshme për shkak të kostove të larta, praktikueshmërisë inxhinierike dhe ndikimit mjedisor.

“Gjatë pesë viteve të ardhshme, fillimi i punës për ndërtimin e urës së ngushticës është një nga synimet e mia”, tha Salvini. “Transportimi i trageteve, përveç ndotjes dhe humbjes së kohës, u kushton njerëzve më shumë në një vit sesa do të kushtonte ndërtimi i urës”, u shpreh ministri. 

Ëndrra për të ndërtuar një urë mbi ngushticën e Mesinës daton që nga romakët e lashtë, të cilët, sipas disa historianëve, ishin të vetmit që e ndërtuan një të tillë. 2000 vjet më vonë, ishte radha e diktatorit të Italisë, Benito Musolini, të ëndërronte të lidhte Siçilinë me pjesën tjetër të vendit. Edhe atëherë, asgjë nuk u realizua. Më pas ishte radha e Silvio Berlusconit dhe qeverisë së tij, të cilët midis viteve 1990 dhe fillimit të viteve 2000 siguruan fonde të pjesshme nga Brukseli për skemën prej 6 miliardë eurosh, por Romano Prodi, i cili zëvendësoi Berluskonin, fitoi pushtetin dhe plani u anulua. 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts