Vetoja bullgare, Macron nis negociatat

19:20 07/06/2022

Bisedë telefonike me Radevin dhe me Kovaçevskin

Presidenti i FrancĂ«s, Emanuel Makron, mbrĂ«mĂ« ka biseduar pĂ«rmes telefonit me Presidentin bullgar Rumen Radev dhe me Kryeministrin e RMV-sĂ«, Dimitar Kovaçevski – ka njoftuar Pallati i ElyzesĂ«.

Makroni është shprehur i gatshëm t`i takojë në Paris, Kovaçevskin dhe Radevin, kur të vijë koha me qëllim të arritjes së marrëveshjes dypalëshe që do të mundësonte hapjen e negociatave aderuese të RMV-së me BE-në.

Pallati i Elyzesë ka rikujtuar se Franca që kryeson BE-në deri më 1 Korrik, tashmë disa javë mbështet kërkimin e një zgjidhjeje midis dy vendeve.

 â€œGjatĂ« bisedĂ«s Presidenti i FrancĂ«s ka shprehur mbĂ«shtetje tĂ« plotĂ« pĂ«r arritjen e marrĂ«veshjes nĂ« mes dy palĂ«ve qĂ« do tĂ« kontribuojĂ« pĂ«r marrĂ«dhĂ«niet e mira fqinjĂ«sore dhe pĂ«r respektimin e tĂ« drejtave themelore tĂ« qytetarĂ«ve qĂ« deklarohen se i pĂ«rkasin bashkĂ«sive dhe pakicave tĂ« tjera. Presidenti ka shprehur gatishmĂ«ri tĂ« takohet me autoritetet bullgare dhe ato maqedonase nĂ« Paris nĂ« kohĂ«n e duhur qĂ« ta lidhin marrĂ«veshjen e tyre dypalĂ«she”

Kryeministri Kovaçevski dje tha se ende nuk ka një propozim në tavolinë nga presidenca franceze, kurse Shkupi dhe Sofja duhet të gjejnë zgjidhje për çështjet e hapura.

Nga ana tjetër kolegu i tij bullgar, Kiril Petkov, deklaroi se Bullgaria lidhur me RMV-në, asgjë nuk do të bëjë nën presion.

Kiril Petkov: Atë që përpiqemi ta bëjmë për momentin është të shohim nëse nevojat dhe dëshirat bullgare për mbështetjen e bullgarëve në RMV, mund të garantohen përmes procesit evropian. Këto janë bisedimet që për momentin zhvillohen midis Ministrive të Jashtme. Këtu çështja është ndryshe. Nëse pozicioni bullgar mund të garantohet përmes procesit evropian, kurse jo dikush të bëjë presion për çfarëdoqoftë.

Bullgaria prej dy vitesh bllokon nisjen e negociatave aderuese të RMV-së me BE-në duke kërkuar që paraprakisht të arrihet marrëveshja për çështjen e gjuhës dhe historisë. Të shtunën, në bisedime me krerët shtetëror të dy vendeve, do të mbërrijë kancelari gjerman, Olaf Sholc.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *