Vëzhguesit e BE-së raportojnë parregullsi në zgjedhjet në Venezuelë

Një mision vëzhgues i BE-së raportoi për parregullsi në zgjedhjet e Venezuelës për guvernatorët dhe kryetarët e bashkive gjatë fundjavës, në të cilat partitë opozitare morën pjesë për herë të parë që nga viti 2017.

Pavarësisht “kushteve më të mira” se në zgjedhjet e mëparshme, vëzhguesit vunë re një “mungesë respektimi ndaj shtetit të së drejtës”.

Shefja e misionit Isabel Santos u tha gazetarëve se “disa ligje ndikuan në barazinë e kushteve, ekuilibrin dhe transparencën e zgjedhjeve”.

Qeveria e presidentit Nicolas Maduro, zgjedhjet e të cilit në 2018 nuk njihen nga një pjesë e komunitetit ndërkombëtar, korri një fitore dërrmuese në votën e së dielës, e cila u mbikëqyr nga vëzhguesit e BE-së për herë të parë në 15 vjet.

Kandidatët e rreshtuar me Maduro fituan 20 nga 23 postet e guvernatorit dhe kryebashkiakun e kryeqytetit Karakas.

E dobësuar dhe e ndarë, opozita fitoi vetëm tre shtete, megjithëse kjo përfshinte ndjeshëm Zulia-n e pasur me naftë — rajoni më i populluar i vendit.

Në prag të votimit, Maduro kishte paralajmëruar se Bashkimi Evropian nuk kishte autoritet për të dhënë një “verdikt” mbi procesin në një vend që është me gjemba për “sovranitetin” e tij, duke akuzuar shpesh Shtetet e Bashkuara për ndërhyrje.

“Të gjithë shoqëruesit ndërkombëtarë duhet të respektojnë ligjet e Venezuelës dhe duhet të respektojnë rreptësisht rregulloret e pushtetit elektoral”, tha presidenti.

Shtetet e Bashkuara, të cilat gjithashtu kishin vëzhgues në Venezuelë, të hënën e quajtën votimin “tepër të anuar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *