Video/ Arrestohet ‘live’ ish-kryeministri sllovak, shihni momentin kur i vihen prangat teksa jepte deklaratë për media

Ish-kryeministri sllovak, Robert Fico, u arrestua të enjten me dyshimin se organizoi një tubim antiqeveritar që ishte ndaluar për shkak të rregullave të bllokimit.

Partia e majtë Smer-Social Demokracia dhe policia e Ficos konfirmuan ndalimin që ndodhi para demonstratës së planifikuar në kryeqytetin sllovak të enjten në mbrëmje.

Policia tha se nuk do të japë më shumë detaje deri të premten. Nuk ishte e qartë nëse Fico do të përballej me akuza.

Çdo tubim publik i më shumë se gjashtë personave dhe protesta janë ndaluar pasi qeveria vendosi kufizime të rrepta për të trajtuar një rritje rekord të infeksioneve me koronavirus në fund të nëntorit.

Fico paralajmëroi një protestë mbrëmjen e së enjtes në formën e një xhiro me makinë nëpër qytet.

Megjithatë, kur mbërriti në argjinaturën e Tyrsovës, ai u ndalua nga policia dhe u dërgua në stacionin policor.

“Kështu duket demokracia në transmetim, zonja dhe zotërinj. Kështu që edhe një herë, ne donim të bënim një kalim paqësor nëpër Bratislavë dhe të shikonim këtë situatë,” u tha ai gazetarëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.