VIDEO/ Bllokoi për 1 javë kanalin e Suezit, Ever Given mbërrin për herë të parë në Britaninë e Bashkuar

Anija gjigande Ever Given që bllokoi Kanalin e Suezit është ankoruar në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë që kur shkaktoi përçarje në transportin global.

Ever Given u bllokua në korsinë kryesore të transportit në Egjipt për gati një javë në fillim të këtij viti.

Anija 400 metra e gjatë, e cila fillimisht do të mbërrinte në fillim të prillit, më në fund u ankorua në Felixstoëe në Suffolk rreth orës 16:30 të së martës.

Videografi, Brian Abram, i cili filmoi një kalim kohe të mbërritjes së anijes, tha se ai ende mund të shihte rërën egjiptiane në harkun e saj.

“Ishte magjepsëse të shihje se sa e madhe ishte anija edhe pse isha ende një milje larg të paktën,” tha ai.

“Të shohësh një anije mallrash që u shfaq në lajme duke shkaktuar kaq shumë ndërprerje të biznesit ekonomik duke bllokuar Kanalin e Suezit ishte një moment në përvojat e jetës për ta parë atë në pragun tonë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.