VIDEO/ Dimër në mes të verës, Gjermania mbulohet nga dëbora

Breshëri i madh nxori borëpastrueset në rrugët e Reutlingen, Gjermani, ndërsa tre persona humbën jetën nga përmbytjet në Slloveni. Autoritetet në Reutlingen në shtetin e Baden-Württemberg thanë se një stuhi lokale me breshër dhe shi të dendur përfshiu qendrën e qytetit të premten pasdite.

Imazhet e publikuara tregojnë rrugë të mbuluara me borë, ndërsa zyrtarët e qytetit thanë se breshri ishte 30 centimetra i trashë në disa vende. Gjethet dhe breshëri bllokuan kanalet e kanalizimeve brenda pak minutash dhe uji mbushi parkingjet, bodrumet dhe ndërtesat e banimit.

Lumi Echaz doli nga shtrati duke shkaktuar përmbytje. Rreth 250 zjarrfikës dhe qindra vullnetarë u angazhuan në rreth 100 operacione. Përmbytje janë raportuar edhe në Austri. Në St. Paul im Lavanttal në Karintin e Poshtëm, banorët në 70 shtëpi u evakuuan.

F2v09htweaakrhb 640x360
F2v09htweaakrhb 640×360

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts