VIDEO/ Historike! Brazili mposht Spanjën në finale dhe fiton medalje ari për herë të dytë radhazi


Brazili mposhti Spanjën 2-1 në finale të Olimpiadës duke arritur të fitojë medalje ari për herë të dytë radhazi pas asaj në Rio 2016. 

bandicam 2021-08-07 16-05-53-029

Ishte një ndeshje e luftuar nga të dyja skuadrat, por në fund ishte Brazili që shkoi në shtëpi me medalje ari. Të parët që kaluan në avantazh ishin seleçaot me anë të Kunjës në minutat shtesë të pjesës së parë. Spanja barazoi në pjesën e dytë me anë të Ojarzabal duke e çuar ndeshjen në shtesa.

Brazili ishte më i qartë në shtesa, dhe me hyrjen e Malkom ndeshja për brazilianët morën një hov të madh. Ishte pikërisht ish-futbollisti i Barcelonës që shënoi golin e fitore në minutën e 109-të duke i dhënë Brazilit medaljen e arit të dytë radhazi në futboll pas asaj të fituar në Lojërat Olimpike të ”Rio 2016”.

FT| BRAZIL-SPANJË 2-1

Kunja 45+1′, Malkom 109’/ Ojarzabal 61′ 

FORMACIONET ZYRTARE

BRAZIL: Santos, Dani Alvesh, Ninjo, Diego Karlos, Arana, Guimaresh, Luiz, Antoni, Klaudinjo, Kunja, Riçarlison, Trajner: A.Zhardin

brazil

SPANJA:  Unai Simon, Gil, Garsia, Pau Torres, Kukurela, Zubimendi, Pedri, Mikel Merino, Asensio, Dani Olmo, Ojarzabal, Trajner: L. Kastijo

spain

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.