VIDEO / Interi harron shpejt humbjen në derbi, fitore e thjeshtë ndaj Romës për kualifikimin në Kupë

Interi është ekipi i parë gjysmëfinalist i Kupës së Italisë. Skuadra zikaltër ka mundur sot me shifrat 2-0 Romën në sfidën e luajtur në “San Siro”.

Murinjo Inzagi

Një duel i cili nisi menjëherë nën shenjën e skuadrës së Inzagit që gjeti golin që në minutën e 2-të me anë të Xhekos. Një gol i rëndë për sulmuesin i cili bëri më të thjeshtë sfidën për ekipin e tij që e kishte të lehtë të administronte manovrën, edhe pse 20 minutat e parë të sfidës ishin shumë të ndezur me raste nga të dy palët.

Starti i pjesës së dytë ishte më i mirë për Romën që provoi të rrezikonte disa herë para Handanoviç. Por zikaltrit goditën përsëri me të zakonshmin Sançez e kështu vunë në hipotekë kualifikimin e mëtejshëm në këtë turne.

INTER-ROMA 2-0
2′ Xheko, 68′ Sançez

68’ Sançez sheh hapësirë para tij dhe gjuan në portë, duke dërguar topin në trekëndësh, 2-0.

63’ Barela provon me një gjuajtje nga distanca, Rui Patricio i mohon golin.

61’ Oliveira gjuan nga distanca, sfera devijohet dhe shkon drejt portës, Handanoviç bën mrekullinë dhe devijon topin mbi traversë.

46’ Marash Kumbulla hyn në fushën e lojës në vend të Ibanez.

44′ Bastoni del i dëmtuar nga fusha.

18’ Handanoviç bën mrekullinë, devijon me këmbë gjuajtjen e Zaniolos.

16’ D’ Ambrosio rrezikon autogolin

5′ Barela gjuan nga distanca por topi ndalet nga traversa.

2′ Xheko nuk vonon të shënojë golin e avantazhit.

1′ Tifozët e Interit i rezervuan një pritje të ngrohtë Zhoze Murinjos, duke shpalosur një baner kur shkruhej: “Mirë se u riktheve në shtëpi Zhoze Murinjo”.