VIDEO/ NASA publikon të dhëna tronditëse, gjendet ujë në satelitin më të madh të Jupiterit

Shkencëtarët kanë publikuar të dhëna të reja tronditëse për satelitin më të madh të planetit Jupiter, Ganymede, pasi për herë të parë avulli i ujit u zbulua në atmosferën e tij përmes teleskopit hapësinor Hubble të NASA -s.

Siç zbulojnë, këto avuj uji vijnë nga sasitë e akullit që mbulojnë sipërfaqen. Kërkimet e mëparshme kanë treguar se Ganymede ka më shumë ujë sesa të gjithë oqeanet e Tokës, të cilat janë në formën e akullit për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ulëta. Prandaj, vlerësohet se vëllime të mëdha uji nga sateliti më i madh i sistemit tonë diellor janë “varrosur” deri në 100 kilometra nën sipërfaqen e akullt.

Kështu, astronomët, në një përpjekje për të rishikuar vëzhgimet e dy dekadave të fundit të Teleskopit Hapësinor Hubble, kryen një hulumtim të ri i cili tregoi pikat nga avullimi i akullit në atmosferë. U zbulua se afër ekuatorit temperaturat rriten gjatë ditës, duke bërë që atmosfera të nxehet mjaftueshëm për të lëshuar sasi të vogla të molekulave të ujit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.