Video/ Një gjirafë e rrallë pa pika lind në Tennessee, Kopshti zoologjik shpall një konkurs për emrin e saj

Një baby gjirafë lindi në një kopsht zoologjik në Tennessee, SHBA, pa njollat ​​karakteristike kafe të specieve të saj. Gjirafa pa pulla lindi në kopshtin zoologjik Brights në Limestone, Tennessee më 31 korrik dhe kopshti zoologjik thotë se ekspertët besojnë se është e vetmja gjirafë njëngjyrëshe me rrjetë në planet.

Të dielën, kopshti zoologjik shpalli një konkurs për emërtimin e foshnjës gjirafë, të cilën vizitorët tani mund ta shohin në kopsht.

Në një email për CBS News, drejtori i kopshtit zoologjik David Bright tha se gjirafa e fundit pa njolla e regjistruar ishte në vitin 1972 në Tokio. Ajo gjirafë, e quajtur Toshiko, ka lindur në kopshtin zoologjik Ueno, sipas fotove arkivore.
Kopshti zoologjik njoftoi se ka ngushtuar listën e konkurseve të emërtimit në katër zgjedhje: Kipekee, që do të thotë unike- Firyali, që do të thotë e pazakontë ose e jashtëzakonshme- Shakiri, që do të thotë “ajo është më e bukura” – dhe Jamella, që do të thotë “një me një bukuri të madhe”.

Në vitin 2020, një familje prej tre gjirafash të rralla të bardha u pa në Kenia. Gjirafat krejt të bardha kishin leucizëm, i cili shkakton humbjen e pigmentimit, duke krijuar lëkurë të bardhë.

Pasi dy nga gjirafat u vranë nga gjuetarët pa lejë, një grup shkencëtarësh pajisi gjirafën e mbetur me një monitor GPS për të gjurmuar lëvizjet e saj dhe me shpresë për t’i mbajtur larg gjuetarët. CBS News kontaktoi Fondacionin e Ruajtjes së Gjirafave dhe ekspertë të tjerë për më shumë informacion mbi këtë gjirafë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts