VIDEO/ Pas Europës Perëndimore dhe Indisë, reshjet e shiut përmbytin Kinën, 14 persona humbin jetën

Pas Europës Perëndimore dhe Indisë ku moti i keq ka shkaktuar qindra të vdekur, përmbytjet duket se kanë përfashirë edhe Kinën.

2 diga dhe 22 ura u shembën nga përmbytja. Ndërsa 1 milion 800 mijë njerëz u evakuuan, kostoja e katastrofës tejkaloi 7 miliardë dollarë.

Kine

Kina po lufton me katastrofën më të rëndë të përmbytjeve  në vitet e fundit . Digat nuk mund t’i rezistonin shiut më të rëndë të parë që nga viti 1998 . Në rajonin e Mongolisë së Brendshme, 2 diga u shembën nga reshjet e mëdha të shiut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.